Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

To jeszcze nie epidemia

Długie kolejki pacjentów ustawiają się przed gabinetami lekarzy rodzinnych. W większości przypadków chorzy uskarżają się na bóle głowy i mięśni, mają wysokie gorączki, a czasami także wymioty. Choć objawy przypominają te charakterystyczne dla grypy za zwyczaj są to choroby odwirusowe. Artur Wnuk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku podkreśla, że co prawda stwierdzono znaczny wzrost zachorowań na grypę - w ostatnim tygodniu lutego było takich przypadków ponad 300 – ale o epidemii grypy jeszcze mówić o epidemii.

Z danych sanepidu wynika, że w ostatnim tygodniu najwięcej zachorowań na grypę odnotowano na terenie byłego województwa łomżyńskiego. W Grajewie zanotowano 92 przypadki grypy. W wysokim Mazowieckim było ich 86, w Kolnie 54, a w Łomży 34.  
Artur Wnuk wyraźnie rozdziela infekcje wirusowe od gryp, podkreślając, że o ile te pierwsze kończą się po kilku dniach, grypa może być bardzo groźna.
- Każdego roku w wyniku powikłań związanych z grypa na całym świecie umiera pół miliona osób - podkreśla.
Lekarze i epidemiolodzy apelują aby nie lekceważyć zagrożenia. Należy omijać miejsca gdzie występują duże skupiska ludzi np. supermarkety, a małych lepiej nie posyłać do przedszkola w którym wystąpiły zachorowania na grypę.
- Za każdym razem gdy objawy choć trochę przypominają grypę należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – mówi Wnuk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę