Debata internetowa nt. „Aktualizujemy Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do 2020 roku”
Spotkanie w formie warsztatów projektowych 25 stycznia 2007 godz. 18 Sala konferencyjna Hotelu GROMADA (POLONEZ) w Łomży Zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach: tadeusz@zaremba.pl
Samorząd Miasta przystąpił do prac nad aktualizacją jednego z głównych dokumentów planistycznych, którym jest „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do roku 2020”.
Znaczenie dobrej i nowatorskiej „Strategii” dla prawidłowego rozwoju Miasta jest trudne do przecenienia, gdyż m. in.:
- określa ona cele strategiczne oraz priorytety rozwojowe, pozwalając na efektywne zarządzanie,
- warunkuje możliwość zdobywania funduszy z programów operacyjnych krajowych i unijnych przez podmioty publiczne oraz prywatne.
Prezydent Miasta, Pan Jerzy Brzeziński zaprosił wszystkich do współpracy przy aktualizacji „Strategii” - (http://www.lomza.pl/bip/index.php?k=698). Odpowiadając na tę inicjatywę, zapraszam wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w dwutorowej debacie publicznej, prowadzonej za pośrednictwem forum internetowego oraz w bezpośredniej dyskusji uczestników w dn. 25 stycznia w sali konferencyjnej Hotelu Gromada.
Korzystając z uprzejmości Portalu www.4lomza.pl zachęcam Wszystkich Państwa do wypowiedzi poprzez internet w formie komentarzy dodawanych do tej informacji. (na dole strony)
Szczególnie cenne będą wypowiedzi wynikające z krytycznej analizy zapisów obecnie obowiązującej „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do 2015 roku”, dostępnej pod adresem: (http://www.lomza.pl/bip/index.php?wiad=121)
Dla zachowania przejrzystości debaty uprzejmie proszę o wpisywanie Państwa wniosków w formie zwięzłych propozycji zmiany bądź uzupełnienia zapisów ww. dokumentu odnoszących się do następujących kategorii:
1. SILNE oraz SŁABE strony Miasta Łomża, których źródło i przyczyny zależą od instytucji i mieszkańców samego miastaKażda Państwa wypowiedź w sprawie „Strategii” będzie zaprezentowana podczas dyskusji końcowej oraz uwzględniona w opracowaniu naszych wspólnych wniosków
np:
SŁABA strona – dopisać: brak instytucji i mechanizmów skutecznego zachęcania inwestorów do lokalizowania w Łomży produkcji i usług,
SILNA strona – dopisać: istnienie dużych zasobów wykwalifikowanych kadr dla gospodarki w związku z własnym dobrym zapleczem techniczno-edukacyjnym,
2. SZANSE i ZAGROŻENIA rozwoju Miasta Łomża, mających swoje źródło poza nim samym, tj. powodowanych w otoczeniu lokalnym, regionalnym lub krajowym.
np:
SZANSA - dopisać: Oś priorytetowa 3.- Kapitał dla innowacji w Programie Operacyjnym INNOWACYJNA GOSPODARKA- umożliwia finansowanie projektów mających na celu aktywizację rynku inwestorów prywatnych poprzez tworzenie dogodnych warunków inicjowania współpracy inwestorów prywatnych z przedsiębiorcami poszukującymi środków finansowych na realizację innowacyjnych przedsięwzięć
3. Główne PROBLEMY (bariery) dalszego rozwoju Miasta Łomża,
np: zmienić zapis w Katalogu PROBLEMÓW na: Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości mieszkańców oraz tworzenie dogodnych warunków do inwestowania w produkcję i usługi
4. CELE STRATEGICZNE – (np. C1- Tworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju gospodarczego miasta) oraz zawarte w nich:
- cele operacyjne określające rodzaje działań, jakie powinny być podjęte i wykonane – należy je formułować jako cele wyrażające określone problemy, które należy rozwiązać (np: dopisać- wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu jako cel operacyjny),
- zadania realizacyjne (projekty), określające konkretne sprawy do rozwiązania (np. dopisać: zorganizowanie centrum obsługi inwestorów jako konkretne zadanie do wykonania)
Zapraszam także Państwa na spotkanie sumujące tę dyskusję, które odbędzie się:
25 stycznia 2007 r. w godzinach: 18.00-19.30Bardzo liczę na udział stałych dyskutantów Forum 4lomza.pl
w małej sali konferencyjnej Hotelu „Gromada” (I p.)
(kawa lub herbata gratis)
Ze względu na ograniczenia organizacyjne spotkania będę niezmiernie zobowiązany za uprzednie potwierdzenie udziału w spotkaniu warsztatowym na adres (tadeusz@zaremba.pl) do godz. 22 w dniu 24 stycznia.
Zaplanowałem to spotkanie jako warsztaty projektowe, które zapewniają każdemu aktywny udział w opracowaniu ostatecznej wersji wniosków. Warunkiem efektywności tej formy dyskusji jest wpisanie każdej propozycji na oddzielnych kartkach dostarczonych przez prowadzącego, co umożliwia ich publiczną prezentację i dość łatwe grupowanie. Program warsztatów obejmuje:
1. Wprowadzenie - wyjaśnienie zasad organizacji warsztatów oraz podział uczestników na zespoły (15 minut)Jeszcze raz serdecznie zapraszam,
2. Opracowanie propozycji aktualizacja zapisów dot. słabych i silnych stron Miasta oraz szans i zagrożeń rozwoju w jego otoczeniu ( ok. 20 +10 minut)
3. Opracowanie propozycji aktualizacji celów oraz zadań realizacyjnych (ok. 20 +10 minut)
4. Podsumowanie i wstępna analiza wyników pracy ( 15 minut)
Tadeusz Zaremba - Radny Rady Miejskiej