Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Łomżyński Krwawy Księżyc w perygeum

Zaćmienie całkowite Księżyca w fazie perygeum 28 09 2015

W nocy z niedzieli na poniedziałek 28 września 2015 r. miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca w fazie perygeum - kiedy Księżyc znajdował się najbliżej Ziemi. Bardzo mocno świecący jeszcze wieczorem w niedzielę, nasz naturalny satelita około godz. 2.00 stopniowo był zasłaniany przez Ziemię, by około godz. 4.10 całkowicie się za nią schować. W trakcie całkowitego zaćmienia Księżyc przybrał barwę czerwoną ponieważ rozświetlała go jedynie poświata promieni słonecznych rozproszonych przez ziemską atmosferę. Zaćmienie było widoczne do godz. 5.30, później nad Łomżą zasłoniły je poranne chmury. Dzięki bezchmurnemu przez większość nocy niebu zjawisko było doskonale widoczne także bez użycia sprzętu optycznego. Brak chmur spowodował, że noc była nie tylko gwieździsta ale i bardzo chłodna, a temperatura w mieście spadła do około 5 oC. Kolejne całkowite zaćmienie Superksiężyca - jak nazywany jest Srebrny Glob w fazie perygeum dopiero w 2033 r.

Na zdjęciach Księżyc nad wieżami kościoła p.w. Krzyża Świętego w Łomży, na dwa dni przed montażem kopuły zwieńczającej budowlę nad wschodnią wieżą.

Adam Babiel
pon, 28 września 2015 08:26
Data ostatniej edycji: pon, 28 września 2015 17:59:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę