Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Dzięki życzliwości i wsparciu mieszkańców udało się odnowić ponad 100 zabytkowych nagrobków

Systematyczne i profesjonalne prace konserwatorskie są prowadzone od 1999 roku, kiedy powstał Społeczny Komitet Obchodów 200-lecia Zespołu Cmentarzy Wyznaniowych w Łomży. Jubileusz ten przypadał w 2001 roku. Do tej pory udało się odnowić ponad sto cennych historycznie i artystycznie nagrobków. Pieniądze w głównej mierze pochodzą ze zbiórek społecznych, budżetu Konserwatora Ochrony Zabytków w Łomży, a także ze środków parafii katedralnej.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano około 26 tys. zł. W tym roku dawny blask odzyskał: neogotycki nagrobek z żeliwa rodziny Gąsowskich z XIX wieku, żeliwny nagrobek Rafalskiego, unikalna ze względu na misterny ornament płyta nagrobna rodziny Piotra Łozowskiego i ceglany grobowiec lekarza Józefa Wojciechowskiego z 1861 roku.

Zdaniem specjalistów, cennych zabytków jest tu znacznie więcej. Konserwatorzy podają liczbę 500.

.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę