Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@
oficjalna internetowa strona zespołu RAZ DWA TRZY www.razdwatrzy.zgora.pl

RAZ DWA TRZY

"Panie i Panowie oto zwycięzcy 26. studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie - Adam Nowak, Grzegorz Szwałek, Jacek Olejarz, Jacek Ograbek. To czarny kwartet z Zielonej Góry, studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej - zespół "Raz, Dwa, Trzy". Tak w 1990 roku karierę estradową zaczynał zespół RAZ DWA TRZY.

JESTEM POLAKIEM
JESTEM POLAKIEM
To ja
To ja
CZTERY
CZTERY
SUFIT
SUFIT
NIECUD
NIECUD
MUZYKA Z TALERZYKA
MUZYKA Z TALERZYKA
Czy te oczy mogą kłamać
Czy te oczy mogą kłamać
Trudno nie wierzyć w nic
Trudno nie wierzyć w nic
Studenci wrócili do domu i... zorganizowali balangę na 300 osób. "Wówczas to, pijąc na IX piętrze akademika w towarzystwie co najmniej kilkudziesięciu bardziej lub mniej znanych im osób, do Adama, Grześka i Jacka dotarło, iż zespół "Raz, Dwa, Trzy" istnieje dopiero od trzech miesięcy. A wszystko zaczęło się na tym samym piętrze tego samego akademika, także przy wódce, ale w znacznie mniejszym gronie, pod koniec lutego AD 1990."

"W lutym '91 roku zespół wchodzi do studia, by zarejestrować materiał na pierwszą płytę. Po wielu perypetiach - na początku 1991 roku nikt nie chciał jej wydać - płyta "Jestem Polakiem" została nagrana i wytłoczona na zlecenie Zespołu przez "Polskie Nagrania". Wytłoczono 1000 czarnych płyt i 3000 kaset, a ich dystrybucją zajęli się sami członkowie zespołu. Chodzili po sklepach muzycznych, dawali płyty w komis, rozdawali. Wpływy ze sprzedaży były dużo mniejsze niż koszty wydania toteż nastał czas długów.


Na początku '92 roku zespół definitywnie przestaje jeździć pociągami, a porusza się po kraju najpierw Mercedesem Benzem, a później Nissanem "Blue Bird".
Przez maj, czerwiec i połowę lipca zespół "Raz, Dwa, Trzy" nagrywa materiał na drugą płytę - tym razem - sesję sponsorują Władze Miasta Zielonej Góry!!!
Niemniej materiał na ukazanie się na rynku czekał aż do '93 roku, kiedy płytę "To ja" wydał POMATON.
Rok 1992 był ważny także i za sprawa innego wydarzenia. Pod koniec sierpnia zespół vwystąpił z półplaybacku - w konkursie Grand Prix festiwalu w Sopocie.
To tu po raz pierwszy publicznie zaprezentowano utwór "Nie pal" - piosenka przez kilka następnych lat towarzyszyła wszelkiego rodzaju "Dniom bez papierosa" w rozgłośniach i telewizjach całej Polski. Dodać wypada, że w Sopocie "Raz, Dwa, Trzy" sukcesu konkursowego nie odniósł.

Rok '93 to przede wszystkim wydanie płyty "To ja" przez POMATON, któremu to "Raz, Dwa, Trzy" oddali gotowy materiał w zamian za procent ze sprzedaży. Przy okazji wydania nowej płyty Tomek Kopeć odkupuje od zespołu resztę nakładu "Jestem Polakiem", która to długo zalega w magazynie, sprzedawana przede wszystkim przez samych "Raz, Dwa, Trzy" na koncertach.

Kolejny rok przynosi kolejną płytę "Cztery", a w następnych zespół jeździ po całym kraju z koncertami, których jest tak dużo jak nigdy dotąd. W 1995 roku lider RAZ DWA TRZY Adam Nowak w pismie "Brum"mówi o sobie i swoich tekstach: "Na przestrzeni lat współpraca z RAZ, DWA, TRZY zmieniałem się jak autor tekstów, bo zmieniałem się jak człowiek. Ożeniłem się, mam dzieci. Przestałem prowadzić życie niespokojne. Wzrosła moja odpowiedzialność. Musiałem przestać myśleć wyłącznie o sobie. To wszystko miało ogromny wpływ na moją twórczość. Na pierwszej płycie mówiłem wyłącznie o tym, co dzieje się ze mną, na drugiej opisywałem to, co widzę, na Czwórce opowiadam o tym, co się dzieje dookoła. Teraz konsekwentnie dążę w tym kierunku, aby na następnej płycie pokazać, że to nie ja śpiewam, przeżywam, itd. ale, że my to robimy, że z nami coś się dzieje. Generalnie bardzo bliska jest mi chrześcijańska postawa życiowa. Pragnę przekazać słuchaczom, że chociaż na świecie w każdej chwili popełnia się wiele zła, równocześnie można to wszystko zostawić. Każdy z nas popełnia błędy i choćby dlatego musimy sobie wzajemnie przebaczać. Zawsze jest szansa, aby wszystko zmienić, przejść przełom w swoim życiu. Najważniejsze jest dążenie do czegoś. Jeżeli człowiek bardzo czegoś chce, to mu się udaje."

Kolejny rok daje kolejna dobrą płytę. "Sufit" jest spokojniejszy od "Czwórki", a telewidzowie poznali zespół w klipie nagranym do tytułowej piosenki z tej płyty. W teledysku członkowie zespołu o wschodzie słońca biegają po dachu największego wieżowca w Warszawie.

W 1997 Raz, Dwa, Trzy pracuje nad nową płytą...
1998
Styczeń - grudzień - 58 koncertów w całym kraju.
Czerwiec - lipiec - nagranie płyty "Niecud"
16 listopada 1998 - premiera pierwszego singla "Nie tylko dla Ciebie"
14 grudnia 1998 - premiera płyty "Niecud"

W tym miejscu kończy się historia zespołu na oficjalnej stronie internetowej.

Później też się dużo dzieje. RAZ DWA TRZY nagrał kolejne 3 płyty "Muzyka z talerzyka", "Czy te oczy mogą kłamać" i "Trudno nie wierzyć w nic"

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę