Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Książka o Księdzu Wysockim, świadku Obławy Augustowskiej

- Każde zdanie w tej książce jest dla mnie ważne, bo przypomina mi fragment mojego życia - mówi cicho 86-letni ksiądz Stanisław Wysocki, charyzmatyczny duszpasterz Kościoła Młodych w Łomży, kapelan łomżyńskiej „Solidarności”, AK-owców i Sybiraków, o którym właśnie ukazała się książka dr Teresy Kaczorowskiej. Zapytaliśmy Księdza, czy może przybyć na spotkania z Czytelnikami: w środę do Muzeum Okręgowego w Suwałkach i w czwartek do Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach, a w piątek na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na Wzgórzu Krzyży w Gibach niedaleko Sejn. - Duchowo będę - zapewnia świadek, któremu zabrali ojca i dwie siostry.

„Obława Augustowska w oczach świadka. Ks. Stanisław Wysocki, orędownik prawdy o Obławie Augustowskiej” to tytuł liczącej 272 strony formatu B-5 publikacji o wydarzeniach, obejmujących ponad 80 lat historii Polski. - Opisałam życie człowieka na tle dziejów kraju, w tym z lipca 1945 r., począwszy od czasu, gdy miał 7 lat. Obławę Augustowską pokazałam poprzez losy księdza prałata Stanisława Wysockiego, niezłomnego kapłana, świadka historii i społecznego bojownika o prawdę o Obławie Augustowskiej – wyjaśnia nam pisarka, poetka, badaczka historii najnowszej dr Teresa Kaczorowska. - Mocno doświadczonego już w dzieciństwie. W lipcu przed 79-oma laty Rosjanie przy pomocy polskich komunistów zabrali na Jego oczach ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści...

Moja książka opowiada również o Jego młodości z piętnem „rodziny bandyckiej”, o pracy duszpasterskiej, w tym jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży, kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, a także Akowców, Sybiraków, proboszcza parafii północno-wschodniej Polski. Chociaż Ksiądz Wysocki był nękany przez bezpiekę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Ojczyzny i wartości patriotycznych, jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie, mimo sędziwego wieku, Ksiądz Prałat Wysocki wciąż walczy o prawdę o Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r., a ostatnio także o swoją godność, bo ataków oraz prób skompromitowania Go i deprecjacji wciąż nie brakuje.

 

Niebanalny Kapłan i człowiek o wielkiej wrażliwości 
- W ostatnich latach rozeszły się pogłoski, że Ksiądz Stanisław Wysocki miał założoną teczkę jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa, dawnej UB – przybliża szczegóły monografii osoby na tle dziejów ówczesnej Polski Ludowej Autorka. - Starałam się wątki o rzekomej współpracy jak najdokładniej przebadać w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Znalazłam też funkcjonariusza UB-ecji z Łomży. W opracowaniu losów Księdza przedstawiłam także wyniki badań na ten temat.

Książka zawiera 5 rozdziałów, na treść których składa się dzieciństwo, lata szkolne, młodość, studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, które Ksiądz Wysocki ukończył 60 lat temu, żeby w Katedrze przyjąć święcenia kapłańskie. Autorka przybliża drogę kapłańską i pracę w 7 parafiach: pięciu w Diecezji Łomżyńskiej (Czerwin, Sejny, Bargłów Kościelny, Łomża, Puchały) i dwóch w Diecezji Ełckiej, gdzie był w Ełku pierwszym proboszczem Katedry, oraz w Augustowie. Łomża ma w sercu Księdza zawsze czuł miejsce, ilekroć wspomina stworzony przez siebie we współpracy z licznymi środowiskami Kościół Młodych, działając od 1974 do 1982, m.in., w Małym Kościółku. W 2009 r. zaczyna się następny etap w działalności Księdza Wysockiego: zakłada Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. 15 lat walki o prawdę i wyjaśnienie tajnych okoliczności ludobójczej Obławy oraz o upamiętnienie Ofiar to czas tworzenia pomników, tablic, wydawnictw na temat „małego Katynia”, jak nieraz skrótowo nazywało się wydarzenia z lipca 1945 r. w Puszczy Augustowskiej i na na okolicznych terenach. Monografia przybliża również niebanalnego Kapłana jako człowieka o wielkiej wrażliwości – nie tylko na sztukę, poezję, muzykę – ale i jako sportowca, dobrze grającego w piłkę nożną, uprawiającego sporty wodne, wędrującego w góry, jeżdżącego na nartach. Młodzież lat 70. i 80. z przyjemnością wspomina pamiętne spotkania, wyprawy, przygody.

 

Najbliższe spotkania z dr Teresą Kaczorowską
Teresa Kaczorowska jest doktorem nauk humanistycznych i autorką 20 książek, m.in., „Obława Augustowska” (Warszawa 2015), wydana także w języku angielskim „The Augustów Roundup of July 1945” (USA 2023), „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (Warszawa 2017) i „Było ich 27” (Warszawa 2020) oraz wielu artykułów prasowych i prac naukowych. Pierwsze spotkania z Autorką książki na Suwalszczyźnie odbywają się: 10. lipca, godz. 17., Muzeum Okręgowe w Suwałkach; 11. lipca, godz. 17., Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach (przy bazylice); 12. lipca, godz. 11, podczas uroczystości w Gibach. Podczas spotkań będzie można nabyć książkę prosto od Wydawcy.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę