Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Ostatnia szansa dla przedsiębiorców na złożenie korekt do ZUS-u

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Czasu na sporządzenie i przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 jest coraz mniej.  Termin składania korekt w ZUS-ie mija już 1 stycznia 2024 r. Płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy pracowników przy weryfikacji dokumentów, czy to podczas e-wizyty, telefonicznie pod numerem 22 560 16 00, czy w dowolnej placówce Zakładu, ale trzeba się pospieszyć. Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za ten okres - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Dlatego warto przejrzeć swoje dokumenty i uporządkować je, bo już za chwilę nie będzie można dokonać w nich żadnych poprawek. Korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.  będzie można przekazać tylko do 1 stycznia 2024 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy  - dodaje rzeczniczka. 

Po upływie tych terminów poprawki mogą być, sporządzane tylko z urzędu przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Co ważne zmiany na koncie płatnika składek będą wprowadzane tylko wtedy, jeśli nie minęło 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki zawartej w korygowanej deklaracji i raporcie. Jeśli minęło już 5 lat, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych, ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Nie będą więc mogły powodować zwiększenie lub zmniejszenie należności na kontach płatników składek.

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę