Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Minimalne wynagrodzenie i ZUS w górę oraz nowe wytyczne BHP

Od nowego roku minimalne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrasta do 4242 zł, a stawka godzinowa do 27,70 zł. Większy ZUS zapłacą także samozatrudnieni. W trakcie nowego roku zmienią się obowiązki pracodawcy dotyczące m.in. pracy przy laptopach.

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 4242 zł brutto. Oznacza to wzrost o około 18 % w stosunku do aktualnie obowiązującego. Wzrasta też minimalna godzinowa stawka, która wyniesie 27,70 zł.  Z uwagi na to, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług był wyższy niż 5% zapisany w projekcie budżetu, w połowie roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4300 zł, a stawka godzinowa do 28,10 zł. 

Od nowego roku wyłączone z minimalnego wynagrodzenia mają być dodatki za pracę w trudnych czy uciążliwych warunkach.

Od 18 maja 2024 roku tym, jeśli pracownik przynajmniej przez połowę dobowego czasu korzysta przenośnego laptopa, pracodawca musi zapewnić monitor stacjonarny lub podstawkę czy dodatkową klawiaturę i mysz. Poza tym jeśli profilaktyczne badania wykażą potrzebę, pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikom okulary korygujące. 

Od nowego roku samozatrudnieni zapłacą o 240 zł więcej składek ZUS. To wynik rosnącego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę