Złote Gody w Łomży z... rocznym opóźnieniem
Czytelnicy Portalu Regionalnego 4lomza.pl zwrócili uwagę, że Urząd Stanu Cywilnego w Łomży nie zorganizował w tym roku ani jednej uroczystości jubileuszu Złotych Godów par małżeńskich, które świętowały jubileusz 50-lecia związku w 2024 r. w naszym mieście. Wyrażali niezadowolenie z powodu opieszałości lub zaniedbań urzędników z USC – bo taką hipotezę postawili dzwoniący do Redakcji Czytelnicy. Poprosiliśmy o wyjaśnienia z Urzędu Miejskiego, jakie są powody opóźnienia.
- Uroczystość Złotych Godów w tym roku nie została zorganizowana, ze względu na niedostarczenie przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – wyjaśnia Łukasz Czech, główny specjalista w Ratuszu. Każdego roku medale są zamawiane przez Urząd Stanu Cywilnego Łomży w lutym (w tym roku miało to miejsce 8. lutego) - nie bezpośrednio w Warszawie, tylko za pośrednictwem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Wszyscy tegoroczni jubilaci, których jest 95 par, zostali w listopadzie poinformowani, że uroczystość Złotych Godów w 2024 r. się nie odbędzie, z przyczyn niezależnych od Urzędu Miejskiego – informuje Pan Czech. - W poprzednich latach w organizowanych przez łomżyński USC obchodach brała udział następująca liczba par: 2019 – 68; 2020 – 59; 2021 – 50; 2022 – 71; 2023 – 69. W tegorocznych 50. rocznicach ożenku/zamążpójścia mogło wziąć udział nawet 98 par, gdyby nie fakt upływu czasu, nieubłaganego – bo mogących odebrać medale małżonków ubyło z powodu ostatniego pożegnania. W praktyce działalności USC wygląda to zwykle tak, że – ze względów emocjonalnych – drugi z małżonków raczej nie uczestniczy samotnie w uroczystości, tylko później odbiera oba medale, o ile zostały podpisane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę postanowienia o nadaniu medalu. Procedura wniosku jest żmudna i długotrwała, bo wymaga sprawdzenia danych i aktów małżeńskich z Polski.
Jak będą medale, to będzie termin uroczystości
Ubiegłoroczne koszty organizacji uroczystości Złotych Godów, poniesione przez Urząd Miejski w Łomży, wyniosły 27 tysięcy 615 złotych. Na kwotę składa się: druk zaproszeń i okolicznościowych dyplomów, zakup bukietów kwiatów, okolicznościowych upominków, tortu, szampana i wykonanie odbitek zdjęć pamiątkowych. Jak widać z informacji, Miasto Łomża nie miało żadnego wpływu na dostarczenie przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej medali, co odbywa się za pośrednictwem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Co roku termin uroczystości Złotych Godów był ustalany po otrzymaniu medali dla Jubilatów przez Urząd Stanu Cywilnego w Łomży.
Na tym etapie ustalania faktów odpowiadamy Czytelnikom; to nie opieszałość ani zaniedbania urzędników z USC Łomża. Ponadto pytania w sprawie opóźnienia o rok Złotych Godów zadaliśmy wojewodzie podlaskiemu.
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przysługują parom po 50 latach pożycia, licząc od daty ślubu cywilnego. Odznaczenia mogą otrzymać osoby niekarane, które wyrażają zgodę na nadanie im medalu. W przypadku uhonorowania przez państwo polskie i samorząd łomżyński małżonków, nie odgrywa roli miejsce urodzenia żony i męża, ani też miejsce zawarcia związku. Decydujące jest aktualne miejsce zameldowania: Jubilaci urodzeni w Warszawie po ślubie w Krakowie mogą Złote Gody świętować w Łomży. Łomżyńskim USC kieruje od 2016 r. Ewa Nowakowska, przed którą w USC kierownikiem była Marta Biedrzycka. W artykułach poniżej wracamy pamięcią do Jubilatów.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Złote gody
-
Prezydent Łomży zazdrości Diamentowych i Złotych Godów
-
Miłość w rowie, na weselu i przy Wiejskiej 10 w Łomży
-
Domek Ślubów
-
Zaczęło się na biwaku i na potańcówce...
-
Róże, tort wiśniowy i medale za miłość i wierność
-
Złote Gody Księdza Jana w służbie Chrystusa i Kościoła
-
Polityka vs. Rzeczywistość
-
Słoneczny uśmiech i tort z wiśniami na złote gody w Łomży
-
Złote Gody po ślubie w środku zimy albo środku lata
-
Słodkie Złote Gody dla 22 par małżeńskich w Łomży