Urodziny Teatrzyku Żywego Słowa Logos z Łomży
30-lecie działalności obchodzi Teatrzyk Żywego Słowa Logos z Łomży. Efektem jego pracy jest prawie 700 recytatorów, kilkadziesiąt własnych konkursów poezji i udział w niezliczonych imprezach tego typu w całej Polsce.
„Talenty” docenione przez marszałka
Już po raz piąty, marszałek województwa podlaskiego docenił uczniów uzdolnionych artystycznie. 45 najlepszych z nich co miesiąc z kasy Urzędu otrzymywało będzie po 250 zł. W tej grupie jest także kilkoro młodych łomżan i mieszkańców najbliższej okolicy. Najmłodsza z nich - Agnieszka Lemańska ze Zbójnej - ma raptem 8 lat. Wszyscy szczęśliwcy wczoraj otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające przyznane stypendium.
Hojny „Mecenat” Ministra Kultury
Ponad ćwierć milion złotych otrzymają w tym roku łomżyńskie instytucje kultury z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pięć wniosków złożonych przez Teatr Lalki i Aktora, Regionalny Ośrodek Kultury, Muzeum Północno-Mazowieckie, Muzeum Przyrody w Drozdowie i Miejską Bibliotekę Publiczną znalazło się na liście wniosków zaakceptowanych do dofinansowania w ramach programu „Mecenat 2010”
Formacja Beaty Kisiel wygrała Karnawał 2010
Główną nagrodę Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Karnawał 2010 w Białymstoku zdobyła łomżyńska formacja taneczna Cut Faces ze Studia Tańca B.K.Step, działającego przy Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Beata Kisiel, założycielka i instruktorka zwycięskiej grupy hiphopowej, została wyróżniona nagrodą specjalną za najlepszą choreografię Karnawału 2010.
Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych
31 spektakli zostanie wystawionych podczas odbywającego się w piątek i w sobotę w Łomży Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Konkurs, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ma na celu przede wszystkim upowszechnianie i kontynuację tradycyjnych form teatru ludowego poprzez prezentację tradycyjnych i współczesnych jego form.
Czarodzieje perkusji doceniają „duchy”
- Po raz pierwszy w życiu zaczynałem grać na instrumentach perkusyjnych w 2000 roku w zapyziałej sali szkoły muzycznej z grzybem na ścianach – wspomina Przemysław Starachowski (lat 19) z Łomży, który przez drugi tydzień ferii dzielił się umiejętnościami, doświadczeniem i swoją wiedzą z dziesięcioma adeptami perkusji w Miejskim Domu Kultury DŚT. Po warsztatach każdy z nich popisał się postępami na koncercie.
O ziemianach do poczytania i... pooglądania
- Pan Roman Dmowski oderwał się na moment od towarzystwa i pod jednym z drzew w parku dworskim dał mi poufały znak – wspominał po latach z łezką w oku Jerzy Schirmer (lat 70), syn ostatniego właściciela majątku w Jeziorku. - To krótkie poklepanie po ramieniu, gdy miałem pięć lat, jest moim najpiękniejszym wspomnieniem z dzieciństwa, gdy odwiedzaliśmy Lutosławskich...
Hej kolęda, kolęda!!!
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kolędnicy byli nieodłącznym elementem polskiej kultury i tradycji. Zawsze byli mile widziani i wyczekiwani, ponieważ nie wpuszczenie ich do domu niosło złą wróżbę na przyszły rok. Teraz już tylko w nielicznych miejscowościach chodzą prawdziwi kolędnicy z szopką, kozą czy gwiazdą. Takich właśnie kolędników od siedmiu lat można spotkać we wsiach Sławiec, Grzymały Nowogrodzkie, Grądy Nowogrodzkie i Chojny.
Złota Harfa Eola po raz siódmy dla Voci Unite
- Z wielką radością pragnę donieść o kolejnym sukcesie młodych śpiewaczek z Łomży – mówi Katarzyna Szmitko, założycielka i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite. - Zespół naszych dziewcząt, działający przy Szkole Podstawowej nr 7, zdobył Złotą Harfę Eola na XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu.
Natchniony bluesem Big Gilson w Polsce
Jego znajomi Amerykanie nie wierzyli, że biały Brazylijczyk może profesjonalnie skomponować i zagrać bluesa. Żeby im to udowodnić, napisał „Tropical feeling blues” i pod koniec koncertu w Łomży wykonał właśnie ten utwór, wkładając weń taką moc emocji, że na sali zrobiło się aż gorąco.
Bobolanie kolędują w ułańskich czakach
Pierwsze miejsce XXVIII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych zdobyła grupa teatralna Bobolanie z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. W Węgorzewie dziewięciu dorosłych Bobolan pod opieką proboszcza ks. Andrzeja Popielskiego wystawiło „Herody”, rywalizując z 25 zespołami z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.
“Warto poświęcić się temu, co się pokochało...”
On pochodzi z Kolna, ona z okolic Olecka. Poznali się 20 lat temu podczas koncertu na Suwalszczyźnie. Małgorzata śpiewała czystym sopranem kolędę po katalońsku, Wojciech grał na gitarze kolejny recital. Najpierw zakochał się w pięknym głosie, a potem i w Małgorzacie... Przyjechali do Łomży, gdzie on ma stryjenkę i wujka; jednak główny powód wizyty to świetny koncert, którego solistą był zakochany gitarzysta.
Trzy kwadranse męki w czterech ścianach
Po kilku latach przygnębiającej posuchy ruszyła wreszcie Łomżyńska Edukacja Teatralna. Będą wartościowe spektakle, już w lutym warsztaty twórcze i kolejne spotkania z artystami. Na start ŁET Zuzanna Fijewska i Rafał Kosecki z Teatru Staromiejskiego w Warszawie wystawili wstrząsający dramat „DE-NATURAT”. Tytuł niby mówił sam za siebie, ale nie wszystko...
Modlitwa to radość, że zaczyna się nowy dzień...
Anna Filipkowska-Wybranowska od dobrych kilku lat jest na emeryturze. Nie wychodzi zbyt często z domu, gdyż ma chorą mamę, którą trzeba się opiekować. Pogodnej emerytce jednak żal czasu na gapienie się w telewizor czy sprzątanie w kółko mieszkania. Wstaje o piątej, szóstej rano, aby na stole w kuchni rozłożyć sosnowe deski...
Dotacje na zabytki
Do 100 tys zł dotacji będzie można dostać z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na prace konserwatorskie przy zabytkach. Właśnie ogłoszono konkurs. Wnioski można składać do 8 marca, a kwota środków przeznaczonych na ten cel to 1,8 miliona złotych.
Są talenty i zapał, to może będą i pieniądze
Uroczysty koncert dzieci i młodzieży, bankiet i bal karnawałowy przygotował Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży, który w miniony piątek wieczorem i w sobotę do rana hucznie świętował 30-lecie działalności.
Meteoryty i włosy w siatce
Niepowtarzalne kartofle, które wyhodowała 32-letnia Karolina Kiljańska-Bizoń, są gigantyczne jak megadynie i przypominają olbrzymie kokony, w których zmieściłoby się bez trudu duże prosię. Te rekordowe bulwy właśnie dotarły do Łomży. Wprawdzie mają dość ziemistą barwę, jednak ich delikatnej jak pajęcza sieć skórki nie da się ot tak nożykiem oddzielić od miąższu. Obrać je można dopiero po kosmicznym wysiłku wyobraźni.
Tak ma wyglądać nowe Łomżyńskie Centrum Kultury.
Wielka sala sportowo-widowiskowa, o wysokości ponad 12 metrów i zdolna pomieścić ponad 4100 widzów, ma być główną częścią Łomżyńskiego Centrum Kultury. Ratusz ogłosił, że przyjęta została do realizacji ostateczna wersja projektu przygotowanego przez warszawskich projektantów. - Część zawierająca halę ma kształt eliptycznego cylindra przechylającego się ku północy, natomiast budynek domu kultury niejako „wbija się” od strony południowej w główną bryłę – opisuje wizualizację ŁCK Urząd Miejski.
Radość spod kapelusza
Można zgłaszać się do uczestnictwa w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju mogą prezentować wiersze, monologi i piosenki kabaretowe zarówno Hanki Bielickiej jak i innych wykonawców. Konkurs, to oryginalny sposób upamiętnienia najsłynniejszej łomżynianki świata, nazywanej Królową Estrady, Mistrzynią Monologu i właśnie Damą w Kapeluszu.
„Karnawał z Kolędą” po raz siódmy
W najbliższy weekend (od 15 do 17 stycznia 2010 roku) w regionie będzie można jeszcze raz poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia. To za sprawą cyklu koncertów ph: „Karnawał z Kolędą”. W kościołach w Łomży, Kolnie i Wysokiem Mazowieckiem zaśpiewają znakomici artyści: Anna Jeremus, Jacek Szymański i Dariusz Wójcik. W tym roku po raz pierwszy zagra z nimi Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza.