Ulotność chwili w Galerii N
Ryszard Olkuśnik jest znany w Łomży z pracy w Teatrze Lalki i Aktora. To, między innymi, dzięki niemu pomysły scenografów i projektantów lalek przybierają realny kształt. Teraz możemy poznać go z innej strony. Na wystawie w Galerii N Klubu Garnizonowego prezentuje swoje akwarele, grafiki i rysunki.
Wirująca Strefa po raz dziewiąty
- Niewątpliwie tegoroczna edycja Wirującej stała na najwyższym poziomie z dotychczasowych – mówił Marek Kisiel twórca Wirującej Strefy i instruktor tańca w MDK DŚT. – Mieliśmy rozstawionych kilka najlepszych grup b-boyowych i to zaowocowało wysokim poziomem. Przez dwa dni trwania Wirującej Strefy przez parkiet hali sportowej przy ul. Ks. Anny w Łomży przewinęło się około 600 uczestników z całej Polski oraz Ukrainy. Niestety w tym roku wśród zwycięzców nie było nikogo z Łomży.
Tańczyli o „Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego”
Niemal 400 tancerzy rywalizowało w niedzielę na parkiecie Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy w ósmej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Łomży w Tańcu Towarzyskim tym razem o „Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego”. Na mistrzostwa przyjechali zawodnicy z 29 klubów tanecznych z 12 miast Polski m.in. Warszawy, Białegostoku, Iławy, Elbląga, Olsztyna, czy Giżycka. Łomżę reprezentowało 35 par tanecznych z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury.
„Król Szmat” Teatru Aktywnego
Działający przy MDK – DŚT Teatr Aktywny przygotował kolejną premierę. We wtorkowy wieczór młodzi aktorzy zaprezentowali „Króla Szmat”. To sztuka która jest kobiecym spojrzeniem na miłość oraz przedstawia relacje damsko-męskie. Autorami scenariusza i reżyserami przedstawienia są instruktor teatralny MDK – DŚT, Joanna Klama i młodzież biorąca w nim udział.
Teatr Lalki i Aktora z Łomży w Hiszpanii
W piątek i w sobotę na deskach Teatro Tyl Tyl w Madrycie łomżyński Teatr Lalki i Aktora wystawi „Czerwonego kapturka”. Występ łomżyńskich artystów w Hiszpanii jest efektem podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy artystycznej pomiędzy teatrami. W jej ramach reżyser Daniel Lovecchio wystawił sztukę „Echa” w Łomży, a Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru realizuje właśnie w Madrycie w wersji hiszpańskiej „Czerwonego kapturka” Jana Brzechwy.
Wejście w mrok i ponowne narodziny Aleksandry Chaberek
„Zawsze byłam łomżyńska” - mówi Aleksandra Chaberek, malarka i modelka, której prace, po latach przerwy, można znowu oglądać w Łomży. Tym razem zawisły w galerii należącej do innej malarki, Ivayli Żivkowej. Aleksandra Chaberek, pochodząca z Łomży absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych już od czasów swej pierwszej wystawy indywidualnej (Londyn, 1994) jest bardzo ceniona przez krytyków i znawców malarstwa.
Nowy świat rzeźby Tymińskiego
Niecodzienną wystawę można oglądać w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Swoje prace prezentuje w niej Adam Tymiński. Urodzony w Zambrowie, ale mieszkający w Łomży artysta przedstawia zaskakującą wizję rzeźby - to przestrzenne formy, odwołujące się do wyobraźni oglądających. - Trudno te projekty nazwać rzeźbami, bo nie są wyrzeźbione, ale wycięte, więc sięgają jakby głębiej do etymologii słowa rzeźbić. Są to obiekty przestrzenne – mówi Adam Tymiński, dodając, że prace te korespondują one z cyklem, który rozpoczął 10 lat temu.
Rzeźbiarz nagrodzony
Kazimierz Krupiński, rzeźbiarz ze wsi Sierzputy Zagajne (gm. Śniadowo), zdobył kolejne trofeum. Tym razem wygrał ogólnopolski konkurs na rzeźbę o tematyce muzycznej organizowany przez Muzeum Okręgowe w Lesznie.
„Zmyślenia i dziwnostany” czyli muzyka naszych czasów
Prawykonaniem „Zmyślenia i dziwnostany”, utworu znanego i cenionego na całym świecie kompozytora i pedagoga Zbigniewa Bargielskiego, nowy sezon artystyczny rozpoczęła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Bargielski, który urodził się w Łomży, utwór dedykował łomżyńskiej orkiestrze.
Miał 44 lata...
Konferansjer, gawędziarz, muzyk, tekściarz, klaun i dziennikarz... Dariusz Gałczyk nie żyje. Zmarł tragicznie dzisiejszej nocy. Miał 44 lata. „Mam parę latek na karku, Na koncie nic oprócz zer, Mam stare buty i spodnie, Kapelusz osłania łeb, Mam niespełnione marzenia, Przyjaciół niewielu też, I niby wszystko w porządku (…)” - to fragment piosenki pt. Chcę mieć , którą napisał dla łomżyńskiego zespołu Holy Water.
„Ars Organi” w łomżyńskiej Katedrze
Dariusz Hajdukiewicz, wybitny organista z Białegostoku, po raz pierwszy zagrał na organach Katedry łomżyńskiej. Hajdukiewicz był gwiazdą niedzielnego koncertu w ramach festiwalu „Sacrum et Musica”, który odbywa się już po raz szósty. W drugiej części koncertu zagrał także na klawesynie, solo i z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. - Takie koncerty zdarzają mi się niezbyt często, ale bardzo je sobie cenię. Specjalizuję się w muzyce okresu baroku, więc to nie lada przyjemność możliwość zagrania z orkiestrą koncertu Haendla - mówił Hajdukiewicz.
Narew w Drozdowie
Krajobraz i przyroda doliny Narwi są niewyczerpanym źródłem fotograficznej przygody... Tak twierdzi piątka fotografików, których prace pt. Narew można oglądać do połowy października w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zdjęcia Wiktora Wołkowa, Anny Worowskiej, Stanisława Zeszuta, Wojciecha Surawskiego i Zbigniewa Ciborowskiego przyozdobiły piwnice Muzeum.
Kolejny „Soundtrack” za nami
Bezapelacyjnym zwycięzcą V Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej „Soundtrack” został Michał Haratym z Lublina. Student Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach może powiedzieć „cierpliwość popłaca”. Brał już bowiem udział w pierwszej edycji festiwalu, wtedy jednak bez powodzenia. Tym razem nie mógł już narzekać na brak szczęścia, bo poza I miejscem i nagrodą główną w wysokości 700 PLN zdobył też, ex equo z Joanną Czarkowską, nagrodę za poprawność językową.
Jubileuszowe nagrody Starosty w dziedzinie kultury
Już po raz 10. zostały wręczone nagród Starosty łomżyńskiego za działalność „w kulturze” i „dla kultury”. Nagrody wręczane były w Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie zorganizowano uroczystą sesję Rady Powiatu Łomżyńskiego. Wśród czwórki nagrodzonych była też Anna Archacka dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, która otrzymała ją za całokształt osiągnięć na rzecz rozwoju Muzeum.
XIX-wieczne ule „jak nowe”
Osiem zabytkowych, wykonanych jeszcze w XIX wieku, uli kłodowych ze Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przetrwa kolejne dziesięciolecia. Dzięki pieniądzom z programu Mecenat 2010 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się je profesjonalnie zakonserwować.
„Dualne” Karwowskiego
Po kilkuletniej przerwie w Łomży znów można oglądać prace łomżyńskiego artysty plastyka, fotografika i scenografa Przemysława Karwowskiego. - Wystawa jest z natury dualna, bo przedstawia dwie części, dwie strony mojej działalności. Lubię prowokować, tak już się wcześniej wielokrotnie działo – mówi Karwowski, którego prace zawisły na ścianach Galeria Sztuki Współczesnej przy ul Długiej 13. W środowy wieczór odbył się wernisaż wystawy „Dualne”.
Konie w Galerii N.
„Konie” Grzegorza Przyjemskiego można oglądać w łomżyńskiej Galerii N. Autor na swoją pierwszą wystawę wybrał szkice, rysunki i obrazy olejne z różnych lat, dobierając je tak, by dały zwiedzającym pełny przegląd tego, czym się zajmuje. Konie u Grzegorza Przyjemskiego są bowiem praktycznie wszędzie – w krajobrazie, na portrecie, czy w scenach rodzajowych.
Łomżanki „Oczarowane Zamkami”
Wykonana przez Monikę Krynicką z pracowni plastycznej MDK-DŚT w Łomży praca przedstawiająca ruiny zamku zwanego Kamieńcem w Odrzykoniu zwyciężyła w I Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Oczarowani Zamkami”. Praca młodej łomżyńskiej plastyczki została dostrzeżona w gronie ponad 650 prac nadesłanych na konkurs organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W sumie organizatorzy przyznali 9 nagród i 9 wyróżnień, a 5 z nich zdobyli podopieczni łomżyńskiego MDK-u.
Jula z Łomży na YouTube i w plotek.pl
Jula, czyli Julita Ratowska, 19-latka piosenkarka z Łomży, robi internetową karierę. Gdy rok temu zaczęła nagrywać pierwsze kawałki w mieszkaniu, nikt nie przypuszczał, że odniesie sukces w internecie. Jula ma swoją oficjalną stronę, kanały na najpopularniejszych serwisach społecznościowych a nawet fankluby. Ostatnio o jej internetowym sukcesie napisał nawet plotek.pl.
Hiszpańskie „Echa” na dobry początek sezonu...
Premierą spektaklu „Echa” w reżyserii Daniela Lovecchio z Hiszpanii Teatr Lalki i Aktora w Łomży zainauguruje w najbliższą niedzielę kolejny sezon teatralny. - To spektakl dla dzieci od lat 2 – 3 do 8 – 9. Oczywiście dzieci powinny przychodzić z rodzicami, bo wtedy odbiór jest najlepszy – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru. W rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym TLiA szykuje jeszcze dwie inne premiery. Na afisze wejdą także „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” oraz „Alicja w Krainie Czarów”.