Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Znają się na kotach, psach, koniach, krowach i wężach

Czwórka maturzystów po 5 latach nauki w Technikum Weterynaryjnym w Łomży rywalizowała w finale XXI Konkursu imienia dr nauk weterynaryjnych Jana Stypuły, Senatora Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy nagrodzili osobę, której prezentację tematu i wiedzę ocenili najwyżej, indeksem na I rok Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiła Olbryś poinformowała, że spośród ponad 20 kandydatów w roku szkolnym 2023 / 2024 do finału Konkursu imienia doktora Stypuły zakwalifikowali się uczniowie: Gabriela Tkacz - „Kastracja ogiera w praktyce terenowej” (opiekun lek. wet. Joanna Cwalina); Julia Galińska - „Choroby węży sprzężone z odmianami barwnymi w praktyce hodowlanej” (opiekun lek. wet. Magdalena Smykowska); Marcin Malinowski - „Jak zrobić pierwszy krok na drodze do sukcesu hodowlanego? Przez zarządzanie rozrodem do uzyskania zdrowej jałówki” (opiekun lek. wet. Magdalena Smykowska); Anna Agnieszka Markowska - „Alergiczne pchle zapalenie skóry” (opiekun lek. wet. Piotr Mieczkowski). Komisja oceniająca w składzie: dr hab. Karolina Chłopecka, dr hab. Karolina Barszcz i dyrektor Bogumiła Olbryś nagrodę główną o indeks SGGW – przyznała Julii Galińskiej. Zwróciliśmy się z prośbą do uczestniczących w konkursie, aby przybliżyli tematy.   

Julia hoduje węże

Julia Galińska zdecydowała się na temat „Choroby węży sprzężone z odmianami barwnymi w praktyce hodowlanej”. Przygotowania podjęła z początkiem roku szkolnego pod opieką nauczycielki, lekarza weterynarii Magdaleny Smykowskiej. - Nawiązałam kontakt z kilkoma hodowcami, zadałam podstawowe pytania oraz, w miarę moich możliwości, polegałam na swoim doświadczeniu i zgromadzonej wiedzy – opisuje Julia drogę do zwycięstwa. - Sięgałam po literaturę zagraniczną i wszelkie dostępne polskie źródła. Gdy wszystkie zdjęcia oraz informacje zostały zebrane, powstała praca konkursowa. Ostatnie tygodnie, we współpracy z lekarz prowadzącą, poświęciłyśmy na korektę pracy oraz prezentację. Chwilami było ciężko skorygować informacje, nieraz rozbieżne i przestarzałe, ale ostatecznie udało się. 

Szkołę rozpoczęłam z myślą o zostaniu lekarzem weterynarii. Jeszcze wtedy myślałam, że będzie to specjalizacja w małych zwierzętach. Plany jednak uległy zmianom, gdy padł pomysł zakupu pierwszego węża. Wtedy też rozpoczęłam pogłębianie wiedzy na temat beznogich gadów. Z czasem zaczęłam również brać udział z moimi podopiecznymi w „dniach Wety”, co mobilizowało mnie do dalszych działań w tej dziedzinie. Zdecydowałam więc, że chcę zostać lekarzem weterynarii, specjalizującym się w zwierzętach egzotycznych, a szczególnie w gadach. Wygrany indeks zdecydowanie pozwoli mi na realizację postawionych sobie celów. 

W trosce o zdrowie ogiera

Gabriela Tkacz napisała pracę pt. „Kastracja ogiera w praktyce terenowej” pod opieką lekarza weterynarii Joanny Cwaliny. - Całe przygotowanie zajęło mi około roku, ponieważ na samym początku zbierałam własne materiały, czyli zdjęcia, filmy, asystując przy zabiegach kastracji ogierów, wykonywanych przez lek. wet. Joannę Cwalinę – opisuje Gabriela. - Skupiłam się na metodach kastracji, komplikacjach pozabiegowych oraz pozytywach, jakie niesie ze sobą zabieg ten u ogierów. Zaletami są, m.in., wydłużenie życia ogiera poprzez eliminacje schorzeń, takich jak nowotwory jąder; bezpieczniejsza praca z ogierami, które kastrowane były z powodu agresji bądź niebezpiecznych zachowań, jak dębowanie, tj. stawanie dęba, gdy koń staje na dwóch tylnych kończynach. Jest to forma ataku, szczególnie niebezpieczna dla jeźdźca bądź osoby pracującej z ogierem.  

Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym konkursie, i również jestem dumna ze swojej pracy oraz prezentacji. Jestem wdzięczna Pani Joannie Cwalinie za to, że miałam okazję zdobyć doświadczenie pod jej skrzydłami oraz za to, że była najlepszym i najbardziej wspierającym opiekunem, jakiego znam. 

Na pomoc kotom i psom 

Anna Agnieszka Markowska napisała pracę „Alergiczne pchle zapalenie skóry” pod opieką doświadczonego lekarza wet. Piotra Mieczkowskiego. Przygotowania do konkursu trwały rok. - Alergiczne pchle zapalenie skóry to alergia, która dotyka przede wszystkim koty i psy – wyjaśnia Anna. - Do napisania pracy zainspirowana byłam przez wspaniały wykład o APZS, który miałam okazję wysłuchać na kongresie medycyny weterynaryjnej małych zwierząt, oraz przez własne obserwacje. Zauważyłam, że moja kotka - Finka zawsze przechodzi robaczycę z dziwnymi objawami, przypominającymi właśnie alergię i prosówkowe zapalenie skóry - prosówkowe zapalenie skóry to zespół objawów, który występuje przy alergiach: na skórze kota występują liczne grudki i strupki.

Nie tyle sama alergia jest groźna, co jej skutki. U kotów występuje forma syndromu gilotynowego, który polega na tym, że przez silny świąd kot się na tyle drapie, że dosłownie skalpuje skórę w okolicach szyi i pyska. U psów istnieje postać samouszkodzeń i przewlekła choroby. Rany, które pies przez świąd wygryzie, szybko mogą zostać zakażone bakteryjnie, a to powoduje powstanie tzw. hot-spot, czyli zwykła alergia może spowodować ropno-urazowe zapalenie skóry. Leczenie też nie należy do najprzyjemniejszych. Często jest uciążliwe. Należy stosować glikokortykosteroidy, a one mają skutki uboczne, np. otyłość, wielomocz, wzmożone pragnienie czy jatrogenny zespół Cushinga. Ludzie też mogą wykazywać reakcje alergiczne na pogryzienia pcheł, chociaż alergią nie da się „zarazić”, a same pchły gryzą człowieka, gdy w pobliżu nie ma już zwierząt, które mogłyby być ich żywicielem. 

Chociaż nie udało się wygrać, to wiem, że dałam z siebie nawet 200  %, w pracę włożyłam pasje. Będę dalej próbować podążać za marzeniami i dostać się na weterynarię.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę