Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Obwodnica Łomży i wybory to wydarzenia roku 2024

Główne zdjęcie
Otwarcie obwodnicy Łomży

Pożegnanie roku 2024 to w Łomży pogoda bezśnieżna, jak w Boże Narodzenie - wczesnowiosenna. Podobnie było rok temu, tyle że teraz żołnierze i cywile na wojnie agresywnej Rosji z Ukrainą giną od 3 lat. Po ponad 30 latach od planów rządowych mieszkańcy Łomży jadą 2-jezdniową trasą S 61 - jakby autostradą do Ostrowi Mazowieckiej, Warszawy, Europy. W październiku otwarto obwodnicę Łomży na Via Baltica z mostem mającym ponad 1 200 metrów nad Narwią. Na inauguracji nie było znanego posła Lecha A. Kołakowskiego (18 lat w Sejmie z list PiS), chociaż o trasie kontynentalnej poprzedni minister infrastruktury Andrzej M. Adamczyk mawiał Via Kołakowski. Jednakże tradycji stało się zadość. Wiadomo, tradycja kołem się toczy: otwierał obwodnicę na moście od strony Pęzy piątnickiej wiceminister rolnictwa PSL Stefan Krajewski, skoro wiceministra z PiS nie zaproszono. W najważniejszych wydarzeniach roku 2024 trzeba zauważyć 7-kwietniowe wybory samorządowe.

Roman Dmowski miał szczęście, że przyjaźnił się przed II wojną światową ze spadkobiercami rodu Lutosławskich, gdyż w styczniu w ich dawnym dworze w Drozdowie otwarto jego gabinet, którego nigdy tam nie miał. To udany zabieg władz powiatu łomżyńskiego, żeby zdobyć pieniądze rządowe na remont zabytku z połowy XIX w., gdzie można zobaczyć maskę pośmiertną jednego z twórców Niepodległości 1918. Mariaż historii z polityką odbył się też w Ratuszu w Łomży, gdzie doszło do synergii PO PIS. W praktyce oznacza to, że prezydent Mariusz Chrzanowski wolał wiceprezydenta Piotra Serdyńskiego z PO, więc podziękował wiceprezydentowi Andrzejowi Garlickiemu. Zamiana okazała się korzystna dla Macieja Borysewicza z PO, który zamiast zliczać skromne diety radnego, zaczął inkasować pensje prezesa MPWiK. Czasami warto cierpieć dla małej i wielkiej Ojczyzny, o czym przekonał się również Maciej Wąsik, któremu służby Tuska przeszkodziły w konsumowaniu herbatki u prezydenta Dudy, pod nieobecność gospodarza RP. Na pomoc więzionemu w Przytułach koło Ostrołęki męczennikowi PiS ruszyły pielgrzymki partyjne z przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Grzymałą włącznie. Niepospolite ruszenie i modły wywołały pożądany skutek: więzień sumienia został uwolniony z kajdan i kazamatów i nagrodzony za życia mandatem europosła z listy PiS. Może skrót ten oznaczać Prawo i Sprawiedliwość, co dowodzi, że w Polsce sprawdzi się jedno i drugie, acz pod warunkiem, że herbatę pije się w odpowiednim towarzystwie, nawet nieobecnym. Początek roku przyniósł start kampanii na prezydenta Dariusza Domasiewicza z Klubem Przyjazna Łomża, ale – mimo masowej obecności na billboardach i w mediach – łomżyniacy wybrali kredyty. 

Zdrada się opłaca na mętnej strudze z PiS do PO
Panta rhei kai ouden menei – słowa Greka Heraklita z Efezu sprawdziły się w lutym, gdy popłynęły przez Łomżę strugi traktorów i maszyn rolników, protestujących przeciwko Zielonemu Ładowi UE.  Heraklit twierdził, że Παντα ρει και ουδεν μενει – nic nie stoi w miejscu, ale tak było w jego latach 540-480 p.n.e., bo w naszej epoce wszystko zatrzymało się na blokadzie w Marianowie, na co nie miał sposobu rząd Tuska. Rolnicy dali do wiwatu naczelnej sprzątaczce w Łomży, rozlewając przed biurem poseł PO Alicji Łepkowskiej-Gołaś obornik. Smród 100 niespełnionych obietnic było czuć na ul. Henryka Sienkiewicza. Komu aromat nie odpowiadał, mógł wsiąść do pociągu byle jakiego, z Białegostoku do Ostrołęki przez Śniadowo, a do Łomży nie kursuje. Kwiecień plecień poprzeplatał preferencje wyborcze w kraju i województwie, gdzie (mimo zwycięstwa) PiS musiało oddać władzę PO (dwoje radnych PiS w Sejmiku poparło PO za stołki w Urzędzie Marszałkowskim – zrozumieli wreszcie, czym jest lojalność wobec wyborców, prezesa i Ojczyzny). Reaktywacja jednostki wojska w Czerwonym Borze to nie prima aprilis: w kontenerowych koszarach wprawdzie nie ma czołgów, a mieli być pancerniacy. Tymczasem Damian Olender z Nowogrodu wspiął się po 5-metrowej linie 525 razy w ciągu 12 godzin. Kwiecień przyniósł także wyższą pozycję niektórym samorządowcom. W wyniku wyborów wójtowie gmin łomżyńskich zmienili się tylko w Piątnicy – Krzysztof Kozicki, Wiźnie – Artur Szulc, Miastkowo – Rafał Bąkowski. Starosta powiatu to nadal Lech M. Szabłowski  i nadal prezydentem Łomży jest Mariusz Chrzanowski. Nowy marszałek to Łukasz Prokorym z PO. Łomżyniacy ciągle mają reprezentację w zarządzie województwa - wicemarszałka z PiS Marka Olbrysia zamieniono na członka zarządu z PO Jacka Piorunka. 

Trzy mosty na Narwi i ew. drugi pomnik w Jedwabnem
Obserwatorzy zjawisk w Kosmosie mieli okazję często obserwować spektakularne zorze polarne od marca do sierpnia (to zjawiska powstałe w wyniku wybuchów na Słońcu) i kometę w październiku. Ze zjawisk na Ziemi zwróciła uwagę w maju 100. rocznica działalności OSP Piątnica. Komendanta  nowego ma Komenda Miejska PSP w Łomży: to brygadier Arkadiusz Obrycki, wcześniej zastępca. Na Starym Rynku kilka razy odbyły się publiczne przysięgi wojskowe. W czerwcu i lipcu poziom wody na rzece Narew był tak niski, że nie można było wypłynąc z portu przy bulwarze. Powstały 3 mosty na Narwi: na S 61 w Łomży, DK 64 w Wiźnie i drewniany w Bronowie. W Jedwabnem może powstać drugi pomnik obok pomnika w miejscu spalonej w 1941 stodoły z Żydami, ale poświęcony Polakom. Akademia Łomżyńska świętowała 20-lecie istnienia z rektorem Dariuszem Surowikiem, a Krzysztof Rabek awansował na pułkownika i został oficerem w dowództwie Dywizji w Siedlcach.

Capstrzyk, Przedszkole na 5 i obietnica posłanki Gołaś
W miesiącach letnich rolników i strażaków trapiły pożary zbóż. W połowie lipca wiatr ucichł nad Łomżą i szybowiec wylądował awaryjnie w Budach Czarnockich. Złodzieje lub wandale zniszczyli czujnik poziomu wody koło starego mostu, toteż odnotowano nagły spadek stanu wód o 10 cm. 12. sierpnia 18. Łomżyński Pułk Logistyczny przemaszerował ze Starego Rynku wieczorem do koszar przy Alei Legionów – tzw. capstrzyk. Wyczekiwany przez długie lata remont drogi do Kalinowa z Piątnicy przysparzał mnóstwo problemów kierowcom, grzęznącym autami osobowymi i TIR-ami w błocie. Straszliwa powódź we wrześniu na południu Polski wyzwoliła pomoc, m.in., samorządów z gmin i wiernych z parafii. Godzi się przypomnieć, że po otwarciu obwodnicy Łomży (+ nowy most na S61) z miasta wreszcie znikły wszędobylskie i uciążliwe korki, co dzień po 30. września uczcili mieszkańcy Piątnicy festynem ze strzelaniem korków szampana. 10. października zainaugurowano działalność w nowym budynku Przedszkola Publicznego nr 5 przy ul. Generała W. Sikorskiego, co radowało wieloletnią dyrektor placówki, powiększonej o żłobek, Jadwigę Juchniewicz. Wróciła jak bumerang kolej, gdy posłanka Gołaś w październiku na torach obwieściła, że: „Za niecałe 2,5 roku będziemy jeździć koleją do Warszawy”, co słyszał też wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Łomża doczekała się rekordowego zadłużenia ponad 206 milionów złotych.

Religijnie, przyrodniczo, sportowo, kulturalnie
Heraklitowa panta rhei wpłynęła na nurt roku kościelnego: przyzwyczajeni do Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście nie wiedzieli, że via może wieść przez miasto w przeddzień Święta Niepodległości, to z racji 40. rocznicy mordu na ks. Jerzym Popiełuszce przez SB-ków. Inne rocznice miały bardziej optymistyczny charakter: 50 lat - Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe z prezesem prof. Krzysztofem Sychowiczem i wiceprezes dr Małgorzatą Frąckiewicz,  40 lat - Klub Garnizonowy Wojskowy z ppłk. Ryszardem Matuszewskim; 35 lat - Klub Tańca Towarzyskiego Akat z Magdaleną i Jackiem Baczewskimi; 30 lat - Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi z dyrektorem Mariuszem Sachmacińskim; 25 lat - LŁKS Klub Prefbet Sonarol z trenerem LA Andrzejem Korytkowskim; 20 lat – Medal I LO „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”; 15 lat – MOSiR Łomża z nową dyrektor Bernadetą Krynicką; 10 lat – zespół pieśni i tańca Meandry. Z idei Rady Turystycznej z prezesem Wojciechem Winko odsłonięto w grudniu figurkę jelonka na rogu Długiej i Farnej, zaprojektowaną przez Michała Selerowskiego. W Liceum Mistrzostwa Sportowego gościły olimpijki z IO w Paryżu: pięściarka Julia Szeremeta i Aleksandra Lisowska, biegająca maratony. 13. łomżyńską kolędę nagrał Zespół Gloriosa Trinita o wędrowcach na święta Anno Domini 2024 do słów dziennikarza 4lomza.pl i polonisty Mirosława R. Derewońko i muzyki poety i geodety Mariusza Brzostowskiego. Podczas święta ulicy Farnej śpiewaczka Magda Sinoff wystąpiła z The BL Blues Band, z którego po 11 latach odszedł basista Bartek Leszczyński.

Zapewne wydarzeń wartych odnotowania jest znacznie więcej, o czym codziennie pisze 4lomza.pl. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę