Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

12 miesięcy z 2016 po swojemu w prowincjonalnym mieście

Główne zdjęcie
Mirosław R. Derewońko

Rozmawiałem o poranku w przeddzień sylwestra z redaktorem naczelnym 4lomza.pl. Ponotowałem to, co się nam przypomniało z tego roku 2016: mijającego, szczęśliwie dożytego i pożegnanego bez większego żalu. Naczelny mi zlecił, bym podsumował rok subiektywnie. Przyjąłem to z ulgą, bo nie muszę wertować przepastnych archiwów portalu, martwiąc się o daty i miejsca wydarzeń, nazwiska bohaterów, fakty i szczegóły. Zresztą, który z Czytelników zapamiętałby – na przekór codziennemu pośpiechowi, znużeniu rutyną i ewentualnej demencji – tyle, co ja w subiektywnym podsumowaniu, może przed dalszą lekturą zrobić indywidualny namiar 4 wydarzeń starego roku 2016. I porównać...

Koniec 2016 r. przyniósł ożywczą zmianę: na frontonie ratusza pojawiły się fioletowo-białe obrazy świetlne z gwiazdkami śniegu, monotonnie przesuwającymi się po ścianach. Inaczej niż w naturze, gdy ze świąt nad Narwią śniegu ani śladu, pogoda wiosenna, z lekkim mrozkiem. Iluminacja ta daje wesołe wrażenie, że żyjemy w wesołym mieście wesołych ludzi. Bajkowej scenerii nadoptymizmu przydaje też stojąca przy choince i misiu Łomżatku lokomotywa z dwoma wagonikami. Bez torów.

Od cukierka z nieba do dachu nad głową
Ponieważ moje podsumowanie jest moje, to sobie zacznę po torach w powietrzu: na mikołajki miał być Mikołaj z cukierkami, lecz nie pofrunął z powodu nieodpowiedniej aury. Cukierków dzieciom z rodzicami czekającymi na Starym Rynku nie rzucił. Siedział pod namiotem niby sobowtór samotny. Z początkiem roku prezydent zatrudnił asystenta Zawadę do robienia sobie zdjęć, z końcem zwolnił - doradcę Giełguta od antyreklamy, któremu zawdzięcza pomoc w kampanii wyborczej sprzed 2 lat. Na antyreżimowym portalu głośna była praca z smsa – propozycje i przysługi, jakie koledze uczynił prezydent Chrzanowski, aby tamten był gońcem. Prokuratura 1 sms badała pięć czy sześć miesięcy: ustaliła „brak znamion czynu zabronionego”. Jak to widzą Czytelnicy „Czwórki”, ukazuje sonda na stronie głównej: ponad 14 335 głosów. Cóż, lud nie uwierzył, że śledztwo coś wyjaśniło... Porządki nowe zapanowały na konferencjach prasowych: mają charakter wysłuchania władających grodem, a dziennikarzom zakazano zadawania pytań. Dziennikarzom reżimowych mediów to nie przeszkadza, zatem jest porządek, tak jak władza w Łomży sobie życzy. Jak w szkole na lekcji... A propos pytań: ludzie zaczęli obawiać się wypowiedzi publicznych pod swoim nazwiskiem. Tłumaczą, że to z lęku przed utratą pracy i zatrzymaniem awansu. Jak się nie obawiają, z racji wieku, stanowiska, wiedzy i doświadczenia, to władza zakaże. Dyrektora MOPS Jagielaka uciszyła wiceprezydent Muzyk, kiedy głośno zrobiło się o bezdomnej, którą prezydent odesłał do zastępczyni, zastępczyni do lokalówki, a ta do nadzoru budowlanego. Czytelnicy uszczelniali amatorsko, aż po miesiącu dyrektor MPGKiM Marek Olbryś dał plandekę na uszczelnienie dachu... Na szczęście, za dach kaplicy Śmiarowskich z połowy XIX w. na starym cmentarzu zabrali się fachowcy. To dobry prognostyk na remont zabytku, jak położenie nowego dachu nad Filharmonią Kameralną. Skoro mowa o dachu - nad głową: miasto kupiło d. hotel robotniczy przy Wesołej. Pod koniec listopada w Urzędzie Miejskim było 835 podań (w tym 76 z bieżącego roku), złożonych przez ubiegających się o komunalny lokal mieszkalny. 162 osoby znajdują się na liście z 2015 r. Na Wesołej może powstać z 65 mieszkań. A kto je dostanie...?

Z karuzeli personalnej przed fasadę na czarno

Mijający rok to zmiana kadr. Członkowie rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych zapewniali, że będzie rewolucja, a był przeskok ze stołka na stołek. Prezes ŁSM Brodziuk przekazał pałeczkę wiceprezesowi Dziemińskiemu, prezes „Perspektywy” Lipski – wiceprezesowi Konopce. I coś się na Południu po rewolucji zatrzęsło? Może trząść się Miejski Dom Kultury: dyrektora Borawskiego zastąpi z Nowym Rokiem aktor Zemło; dyrektor Borawski pokieruje kulturalnie Domkiem Pastora. Prezydent stracił chroniącą go 2 lata większościową 12-tkę w 23-osobowej Radzie Miasta: w czasie wojny o śmieci (włodarz chce wyższej ceny o 30 proc.) dwukrotnie radni pokazali figę. Od Nowego Roku zajmie się tym MPGKiM. Obyśmy nie budzili się w Neapolu... Trakt ogrodniczy Kierzkowej ma konkurencję w Bricomarche przy Piłsudskiego, dom i ogród. Oby nie padła tradycja. Odcina się od niej MPWiK za sprawą prezydenta: zwolnił prezesa Lewańczuka i zatrudnił  Mariusza Konopkę. Włodarz próbował też rozwiązywać Straż Miejską, ale dostał odpór wszystkich, co się znają. A gdy głosił z fanfarami program gospodarczy Łomży, Regionalna Izba Obrachunkowa uznała to za bubel do poprawki, z powodu licznych niezgodności z polskim prawem. Ech, znowu nie docenili człeka...
Docenieni zostali nie tylko przez swoje środowiska kończący pracę emeryci: dyrektor Franciszek Chrzanowski z DPS, Albina Galik – Chojak z „Wety” i Halina Szeligowska z „Siódemki”. Niestety, na emeryturę wciąż nie wybiera się Kaczyński, w międzyczasie odwiedzając Łomżą, aby obwieścić całej Polsce, że PiS z raz obranej drogi nie zejdzie. Okazją do odwiedzenia miasta, gdzie wybory do Senatu wygrał Bagiński z PSL, był triumf  w regionie senator Anny M. Anders, córki gen. Andersa. Z okazji rywalizacji o głosy i lakmus odwiedził nasz gród Schetyna, i tyle go wcześniej i później tu widziano. O komediach mowa: ostatni seans odbywał się w 1 sali Kina Millenium, które czeka na 2 sale po przebudowie. Fasada na Wojska Polskiego jest czarna, odwrotnie niż ekran przed seansem.

Od narodzin po odpoczynek ze świętym

W łomżyńskim szpitalu narodziło się więcej dzieci niż w poprzednich latach i to cieszy. Martwi, że ludzie tracą życie z przyczyn innych, niż naturalne. Mężczyzna skacze na główkę z mostu „Hubala” na zamarzniętą taflę Narwi. Na grobli jednaczewskiej rozbija się rozpędzone auto dwójki młodych. Dwoje staruszków ginie pod kołami na Polowej, gdzie żyli dziesiątki lat. Trzy osoby w święta w domu na Dwornej umierają z powodu czadu. Do tego co miesiąc ktoś znów potrącony na przejściu.
Bezpieczniejsze ulice i czystsze powietrze - będą, jeśli Łomża doczeka się za kilka lat Via Baltica z obwodnicą, o czym zapewniła goszcząca premier Szydło, pokazując listy z prośbą do wicepremiera Morawieckiego. Na razie przetargów, świadczących o pieniądzach na budowę, nie ogłoszono, ale ogłoszono, że zwolniona sprzątaczka wygrać może w sądzie nawet z dyrektorem MOSiR-u Łomża. Jedyny łomżyniak w Rio de Janeiro na olimpiadzie sędziował zawody zapaśnicze: Karol Łebkowski bryluje skromnie w międzynarodowym towarzystwie, awansuje w Polskim Związku Zapaśniczym, zaś w Łomży... traci z dnia na dzień posadę w Liceum Sportowym, które współtworzył, za sprawą decyzji rektora PWSIiP Charmasa. Niestety, inni tracą dużo więcej - ostatni oddech i przenoszą się cichutko do wieczności, jak 56 lat służący chorym i młodym medykom lekarz Jan Skarzyński oraz legendarny „Kozioł”, historyk w I LO Wacław Kozłowski...

Trochę to podsumowanie wygląda na narzekanie - skończę optymistycznie: bawiłem się świetnie na Światowych Dniach Młodzieży. Odpocząłem na ławeczce w Parku Jana Pawła II, zdziwiony ilością kamienia na trawie. Nie myślałem wówczas o wieży dla jerzyka oraz ile drzew urośnie za 18 000 zł.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę