Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 maja 2024 napisz DONOS@

Nocne poszukiwania

cz pon, 17 sierpnia 2015 10:08

72-letni, cierpiący także na zaniki pamięci mieszkaniec jednej z podpiątnickich wsi w niedzielę wieczorem niepostrzeżenia dla rodziny wyszedł z domu. Zaginionego szukała rodzina, sąsiedzi i zaalarmowana policja. Na szczęście udało się go znaleźć. Wystraszony mężczyzna był w piwnicy opuszczonego domu kilkaset metrów od miejsca zamieszkania. Policjantom, który go odnaleźli nie był w stanie powiedzieć nawet jak się nazywa.

Pot i krew – krople nadziei

cz pon, 17 sierpnia 2015 09:37

Ponad 30-stopniowe temperatury w pierwszej połowie tegorocznego sierpnia powodowały, że pątnicy 31. Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyleli wyjątkowo dużo potu. Mówił o tym w sobotni wieczór, podczas ostatniego spotkania „Białej Grupy im. Papieża Jana Pawła II, ks. Radosław Kubeł – szef Grupy Ratowniczej zabezpieczającej pielgrzymkę. Swoistym dopełnieniem pielgrzymiego trudu była kolejna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, zorganizowanej w niedzielę 16 sierpnia pod hasłem „Pielgrzymkowy Dar Krwi Parafii Krzyża Świętego w Łomży. Krople życiodajnego płynu ofiarowały z dobroci swych serc 42 osoby.

Nowy rekord „suchości” Narwi

cz pon, 17 sierpnia 2015 08:39

Poziom Narwi w Nowogrodzie w poniedziałkowy poranek wynosił – według danych obserwatora - 15 cm. To nowy rekord minimum rzeki. Wody w Narwi w tej miejscowości jest o 1 cm mniej niż kiedykolwiek wcześniej notowano. W Łomży od niedzielnego popołudnia poziom rzeki ma 68 cm – do rekordu minimum brakuje tylko 2 cm.

Pijany złodziej audi

cz pon, 17 sierpnia 2015 08:25

32-letni mieszkaniec powiatu zambrowskiego ukradł audi A3. Złodziej długo nie nacieszył się jednak zdobyczą. Nim jednak został złapany skradzionym samochodem zdążył uszkodzić kilka znaków drogowych. Okazało się, że był pijany.

Prezes „Stopki” Redaktor Zagórski (+ 82) nie żyje

cz so, 15 sierpnia 2015 16:46

Inicjator i prezes znanego w Polsce i Europie Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” z Łomży, który wymyślił i zorganizował 25 edycji Konkursu Zygmunta Glogera i wiele międzynarodowych plenerów malarzy i rzeźbiarzy – odszedł... Zacny Redaktor Stanisław Zagórski obdarzał charyzmą i misją społeczną oraz obdzielał obficie najbliższy i najodleglejszy świat swymi pomysłami, których nie żałował nikomu, czy to z kręgu zaprzyjaźnionych publicystów, polityków lub naukowców, jak i z kręgu życzliwie doń nastawionych sił diabelsko-anielskich, dla których stworzył własne muzeum.

Politolog z Waszyngtonu doradza w Łomży

cz so, 15 sierpnia 2015 11:02

- Ludzie opowiadają, co zapamiętali, w sposób specyficzny, ale nie należy się za to obrażać, tylko podejść krytycznie, a tu się okazało, że to antysemityzm – mówił historyk, politolog i sowietolog Marek Chodakiewicz z Institute of World Politics w Waszyngtonie, który w Łomży miał spotkanie w Centrum Kultury przy Sadowej na tematy różne: od zbrodni w Jedwabnem i groźbę wykupienia przez Żydów i Niemców polskiej ziemi, przez najlepszy wywiad świata z Watykanu po konflikty między USA, Rosją i Chinami oraz „kalifatyzm śmierci, zupełne zaprzeczenie wartości Zachodu”.

„Cud nad Wisłą” to dzieło Bożej Opatrzności w który swój wysiłek włączył naród...

cz so, 15 sierpnia 2015 10:54

Delegacje władz województwa, miasta, powiatu, sejmiku, parlamentarzyści, żołnierze, kombatanci i harcerze w sobotni poranek złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty na placu Papieża Jana Pawła II. To pierwszy z punktów miejskich obchodów dzisiejszego Święta Wojska Polskiego wprowadzonego na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”. Tego dnia 95 lat temu wojska polskie pod Warszawą rozbiły nacierające na stolicę hordy bolszewików. Dziś też przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W przekonaniu wielu to właśnie Matka Boża 15 sierpnia 1920 roku uratowała Polskę.

Broniąc domu i niepodległości – wojna polsko-bolszewicka lat 1919-1920

cz pt, 14 sierpnia 2015 15:51

11 listopada 1918 r. stało się to, co wydawało się niemożliwe – po 123 lata rozbiorów nastąpiło odrodzenie się Rzeczypospolitej Polskiej. Wydawało się to początkiem normalnego życia, we własnym niepodległym kraju. Rzeczywistość już niebawem miała okazać się jednak nie tak świetlana, a to za sprawą wydarzeń zachodzących na ogarniętym rewolucją terenie Rosji, z którą musiało zmierzyć się odradzające państwo polskie. Kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej była stoczona w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku Bitwa warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą”.

Czterech na jednego – pobili i okradli

cz pt, 14 sierpnia 2015 12:21

Policjanci ustalili i zatrzymali czterech sprawców rozboju na 18–letnim mieszkańcu gminy Piątnica. Młodzieńcy w wieku, 21 i 22 lata, usłyszeli już zarzuty. Za rozbój grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Święto Wojska Polskiego w Łomży już trwa

cz pt, 14 sierpnia 2015 12:15

Uroczystą zbiórką kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża, przed znajdującym się na terenie koszarów przy Alei Legionów pomnikiem żołnierzy 33 pułku piechoty, rozpoczęły się w mieście uroczystości związane z obchodami Święto Wojska Polskiego. To ustanowione zostało na  pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w której udział brali także żołnierze łomżyńskiego 33 pułk piechoty. - To dzień szczególnej chwały oręża polskiego. Bitwa warszawska, która ocaliła Polskę i Europę, została uznana za 18. decydująca bitwę w dziejach świata – mówił major Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży.

Wody w Narwi coraz mniej, a samorządowcy chcą ją jeszcze spuścić

cz pt, 14 sierpnia 2015 09:48

Już o tylko 1 cm powyżej rekordowego minimum wynosił w piątkowy poranek poziom Narwi w Nowogrodzie. Głębokość rzeki w punkcie pomiarowym wynosiła tam tylko 17 cm. W ciągu trzech dni rzeka straciła 3 cm. W Łomży wody ubywa prawie tak samo szybko. Według obserwatora o 6. rano poziom rzeki wynosił 69 cm, czyli tylko 3 cm powyżej rekordowego minimum. W Wiźnie rzeka w ciągu ostatnich trzech dni straciła 5 cm do poziomu 124 cm (rekordowe minimum 116 cm). Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby – zgodnie z planami samorządowców z Łomży i trzech okolicznych gmin Łomży, Piątnicy i Nowogrodu, którzy powołali Łomżyński Obszar Funkcjonalny – doszło do zniszczenia kamiennych raf na Narwi m.in. w Czarnocinie. Tylko ta rafa piętrzy dziś poziom rzeki w Łomży o ponad 20 cm.

Pielgrzymi przed obliczem Królowej Polski

cz pt, 14 sierpnia 2015 08:11

- Po raz pierwszy od dziesięciu lat weszliśmy na Jasną Górę przed czasem, już za piętnaście siódma wieczorem mieliśmy prezentację grup regionalnych - mówi ksiądz Piotr Mazurek, kierownik 31. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej, która w czwartek dotarła do Częstochowy po 13 dniach wędrówki z Łomży w skwarze lejącym się z nieba. Łącznie pielgrzymka na koniec liczyła 701 pątników, do których dołączyło 85 pielgrzymów na rowerach z Wyszkowa, 60 z Wysokiego Mazowieckiego oraz pielgrzymi z tzw. grupy białej, towarzyszącej wędrowcom w modlitwie, m.in., z Rzekunia, Ciechanowca i parafii Bożego Ciała w Łomży. - Była bardzo fajna pogoda, lżejsza niż przez całą drogę, ale widać było też, że ludzie są bardzo zmęczeni.

25 lat lotów gołębi z Radzymina do Łomży

cz pt, 14 sierpnia 2015 07:42

Hodowcy gołębi sportowych z Łomży po raz 25. wypuszczą swoje ptaki z pola Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie. Inicjator patriotycznego przelotu Janusz Dąbrowski z Łomży podkreśla, że to sposób na uczczenie 95. rocznicy Cudu nad Wisłą, gdy Polacy pognali spod Warszawy agresora ze wschodu. - Nie będę gdybał, coby się stało z Europą, gdyby Polacy tę bitwę z Rosjanami przegrali; wspomnę o niepośledniej roli w historycznej bitwie, jaką odegrał 33. Pułk Piechoty z Łomży, który 14. sierpnia krwawo bronił linii Ossów – Okuniew koło Radzymina – mówi łomżyniak, pamiętając pierwszy lot gołębi 5. sierpnia 1991 r.: pogoda słoneczna, ciepło z lekkim wiatrem. - O godz. 6. z błoń radzymińskich wystartowało około 3000 młodych gołębi, które odleciały na północny wschód.

Leśna plantacja konopi indyjskich

cz cz, 13 sierpnia 2015 13:48

520 krzaków dużych konopi indyjskich oraz 2 kg gotowego suszu o szacunkowej wartości około 200 tysięcy złotych znaleźli policjanci pod Grajewem. Plantacja roślin mających ponad 2 metry wysokości ukryta była w lesie. Teraz poszukiwany jest jej właściciel.

Te zdjęcia pomogą rozwikłać zagadkę zabitego noworodka?

cz cz, 13 sierpnia 2015 13:24

Zdjęcia kocyka, ręcznika oraz plecak, w które owinięty był noworodek wrzucony do stawu pod Poniatem opublikowała policja. - Pokazując te fotografie mamy nadzieję, że być może ktoś je rozpozna – przekazują policjanci. Niestety prowadzone dotychczas w tej sprawie intensywne czynności policyjne pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łomży nie doprowadziły śledczych do ustalenia tożsamości dziecka ani jego rodziców jak również ewentualnych osób mogących mieć związek z porzuceniem noworodka.

Dzieci i mamy śpiewają w telewizji o Piątusiu z Piątnicy

cz cz, 13 sierpnia 2015 13:07

„Mama daje zdrowe rzeczy...” - śpiewał w kuchni zasępiony chłopiec, przed którym mama stawiała talerz pełen zielonego „kremu ze szpinaku”, „...bo bardzo kocham Cię” - dośpiewuje w tanecznym rytmie rodzicielka, której sekundują na zielonej trawie: sówka, jeżyk i pingwinek: „To naturalne”. Ale nastrój wszystkim poprawi się dopiero wtedy, kiedy na ekranie pojawi się nowy jogurt Piątuś, zdrowy przysmak z OSM Piątnica. Spoty z wpadającą w ucho melodią piosenki i hasłem „To z Piątnicy, to naturalne” od wczoraj emitowane są w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych: TVP1, TVP 2, TVN oraz Polsat.

Kolejne szczątki ofiar komunistycznego terroru?

cz cz, 13 sierpnia 2015 11:06

Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem wszczęła śledztwo w sprawie szczątków osób odnalezionych w poniedziałek podczas prac przy ulicy Ludowej w Wysokiem Mazowieckiem. Pracownicy miejscowego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Energetyki Cieplnej wykopali je podczas prac remontowo-budowlanych przy sieci kanalizacyjno-burzowej. Są podejrzenia, że to szczątki ofiary ubeków z powojennych lat. Śledztwo zostało wszczęte z art. 155 kodeksu karnego o nieumyślne spowodowanie śmierci trzech lub więcej osób.

Asfalt zamiast „kocich łbów”

cz cz, 13 sierpnia 2015 10:35

Kolejne ponad dwa kilometry biegnącej wzdłuż Biebrzy drogi Wizna – Radziłów zyskało nowy asfaltowy dywanik. W ramach tzw. schetynówek, za nieco ponad 1,5 mln zł przebudowano fragment drogi pomiędzy wsiami Mocarze a Chyliny na terenie gminy Jedwabne.

Domkiem Pastora będzie zarządzał... ratusz!

cz cz, 13 sierpnia 2015 08:00

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łomży wydał pozwolenie na użytkowanie wyremontowanego Domku Pastora. Prace budowlane rozpoczęły się w 2013 roku i pochłonęły – według najnowszych wyliczeń miejskich urzędników – blisko 2,85 mln zł. Do tego dochodzi jeszcze bogate wyposażenie budynku, na które już wydano ponad 476 tysięcy, obejmujące poza stylowymi meblami także m.in. grille, leżaki czy huśtawkę do ogródka. - Do wyposażenia obiektu pozostało zakupić dywany, pościel i zasłony – podaje Łukasz Czech. Nim jednak mieszkańcy Łomży będą mogli do wyremontowanego Domku Pastora wejść i ewentualnie skorzystać z wygód trzeba jeszcze poczekać około dwóch miesięcy. Póki co władze miasta rozwikłały problem kto pięknym obiektem będzie zarządzał. Ratusz!

O nietoperzach i dla nietoperzy

cz cz, 13 sierpnia 2015 07:44

Około 30. młodych miłośników przyrody wzięło udział w dwudniowych „Warsztatach nietoperzowych” w Drozdowie. Poza zdobyciem wiedzy na temat nietoperzy mogli też zwiedzać ich dzienne i nocne kryjówki, brać udział w odławianiu, a wykonane przez nich prace plastyczne już jesienią pojawią się w książeczce poświęconej tym ssakom. – Pomagasz chronić przyrodę, dowiadujesz się sporo i można naprawdę nieźle się zabawić! – wylicza Michał Grużewski, dodając, że uczestnikom warsztatów najbardziej podobało się nocne polowanie na nietoperze. – Największą atrakcją były nietoperze, można było zobaczyć na własne oczy kilka gatunków – potwierdza Marek Kowalski, chiropterolog i wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. – Samo skręcanie budek też było fajne, bo od razu poszliśmy je powiesić, więc młodzież zobaczyła, że będą przydatne – w jednej z pierwszych warsztatów sprzed 7-8 lat były nietoperze!

« · «« · 732 · 733 · 734 · 735 · 736 · 737 · 738 · 739 · 740 · 741 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę