PARK KRAJOBRAZOWY
„Obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju”
W Parkach Krajobrazowych odbywa się normalna działalność gospodarcza, ale z pewnymi ograniczeniami i zakazami np. dokonywania zmian stosunków wodnych, pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu oraz skamieniałości, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu.
Wokół Parku Krajobrazowego może być utworzona otulina (strefa ochronna) zabezpieczająca park przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Utworzenia Parku Krajobrazowego lub jego powiększenie następuje w drodze rozporządzenia Wojewody, które określa jego nazwę, obszar, przebieg granicy i otulinę jeśli została wyznaczona oraz szczególne cele ochrony. Likwidacja lub zmniejszenie obszaru następuje w drodze rozporządzenia Wojewody, po uzgodnieniu z właściwymi miejscowo radami gmin z powodu bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych na obszarach projektowanych do wyłączenia spod ochrony.
Podstawą prawidłowego zarządzania parkiem, narzędziem umożliwiającym realizację idei zrównoważonego rozwoju jest plan ochrony, sporządzany przez Dyrektora Parku lub Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych, a ustanawiany jest w drodze rozporządzenia Wojewody, po uzgodnieniu z Ministrem Środowiska. Plan ochrony ustanawia się w terminie 5 lat od dnia utworzenia Parku, a sporządzany jest na okres 20 lat.
Parki Krajobrazowe Województwa Podlaskiego:
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
rok utworzenia: 1994
powierzchnia: 19 664ha
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
rok utworzenia: 1988
126 702
Suwalski Park Krajobrazowy
rok utworzenia: 1976
powierzchnia: 6284ha; Najstarszy Park Krajobrazowy w Polsce