Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Nowa sztuczna nerka w Łomży

Łomżyński szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów do hemodializy. Wartą ponad 60 tysięcy złotych sztuczną nerkę szpitalowi podarowała firma biotechnologiczna Amgen Polska. Dzięki nowemu sprzętowi będzie można nie tylko zwiększyć ilość zabiegów hemodializy, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa leczenia.

Hemodializa jest zabiegiem ratującym życie chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Zabieg polega na oczyszczaniu krwi ze zbędnych produktów przemiany materii - związków toksycznych oraz nadmiaru płynów, które u zdrowej osoby usuwają nerki. Pozwala to podtrzymać życie przez długie lata w oczekiwaniu na przeszczep, a jeśli nawet nie znajdzie się dawca, możliwe jest przedłużenie życia o co najmniej kilkanaście lat.

„Z roku na rok przybywa pacjentów wymagających stałej hemodializy. Jest to między innymi związane z późnym rozpoznawaniem schorzenia nerek, chorobami cywilizacyjnymi i niezdrowym stylem życia, paleniem, brakiem ruchu i otyłością. Oznacza to pilną konieczność zakupu aparatury medycznej na wyposażenie nowych stacji dializ, tworzenie nowych stanowisk dializacyjnych w już istniejących stacjach oraz wymianę zużytej aparatury medycznej” – powiedział prof. dr hab. med. Bolesław Rutkowski, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

W łomżyńskim szpitalu hospitalizowanych jest rocznie ponad 250 pacjentów z chorobami nerek. Szpital posiada 10 stanowisk do leczenia przewlekłymi hemodializami, które w 2005 roku wykonały 6 745 zabiegów hemodializy.
„Potrzebny jest nie tylko nowy sprzęt, ale równie ważne jest, aby był on nowoczesny. Hemodializa to bardzo uciążliwy dla pacjenta zabieg, który przeprowadzany zazwyczaj trzy razy w tygodniu trwa od 3 do 5 godzin. Dlatego olbrzymie znaczenie ma jego bezpieczeństwo i tolerancja” – powiedział prof. Michał Myśliwiec, Kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantologii Akademii Medycznej w Białymstoku, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii.

Dodajmy, że szpital w Łomży jest jednym z 16 ośrodków w kraju, które otrzymały taki prezent.
„Jako innowacyjna firma biotechnologiczna skupiamy się nad tworzeniem przełomowych rozwiązań, m.in. w obszarze nefrologii. Staramy się również intensywnie wspierać środowisko medyczne poprzez inicjatywy, które służą podnoszeniu jakości życia pacjentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób dializowanych. Obecnie nie jest możliwe skrócenie czasu czy częstotliwości leczenia, ale można znacznie podnieść jego komfort” - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Amgen Polska.


230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę