Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyński PKS spółką pracowniczą?

Za prywatyzacją Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łomży poprzez utworzenie spółki pracowniczej opowiadają się działające w firmie związki zawodowe. W poniedziałek o prywatyzacyjnej ścieżce PKS-u w Łomży związkowcy z zarządca firmy rozmawiali u posła Lecha Kołakowskiego.

Łomżyński PKS to jedyna państwowa firma w Łomży. W trzech zakładach: Łomży, Kolnie i Grajewie pracuje około 250 osób. Prywatyzacja przedsiębiorstwa budzi emocje. Pracownicy i związkowcy obawiają się przede wszystkim o miejsca pracy...

W ubiegłym roku były wojewoda Marek Strzaliński chciał sprywatyzować łomżyński PKS wnosząc majątek firmy do spółki z prywatnym inwestorem firmą Connex, która objęła by pakiet kontrolny akcji spółki. Przeciwko takiemu mariażowi zaprotestowali pracownicy ogłaszając strajk... Pod presją wojewoda ustąpił...
Teraz problem prywatyzacji powraca, bo do końca roku coś z łomżyńskim PKS-em trzeba zrobić dłużej bowiem w tym stanie prawnym firma trwać nie może. Do wyboru jest komercjalizacja – czyli przekształcenie w jednoosobowa spółkę Skarbu Państwa, ale z zachowaniem wszelkich zasad gospodarczych, prywatyzacja poprzez utworzenie spółki z inwestorem strategicznym – chętny w dalszym ciągu jest Connex, ale związkowcy mówią, że to nie możliwe; lub prywatyzacja poprzez utworzenie spółki pracowniczej. Oznacza to, że pracownicy łomżyńskiego PKS-u musieliby „złożyć się” na wkład kapitałowy równy dzisiejszej wartości przedsiębiorstwa. Zdaniem związkowców to ostatnie rozwiązanie jest najlepsze, bo gwarantuje zachowanie miejsc pracy.

Takie stanowisko związkowcy z PKS-u przedstawili w poniedziałek zarządcy firmy Bernadrowi Aleksiejczukowi. Jak poinformowano w specjalnym komunikacie „pan Zarządca wstępnie przyjął postulaty Związków Zawodowych”.

Za prywatyzacją łomżynskiego PKS-u poprzez utworzenie spółki pracowniczej opowiada się także wojewoda podlaski Jan Dobrzyński. Jak twierdzi jego rzecznik prasowy Pan wojewoda uważa, że prywatyzacja pracownicza jest najlepszym rozwiązaniem dla łomżyńskiego PKS-u.

Czy ta ścieżka prywatyzacji zostanie wybrana ma zdecydować załoga. W czerwcu w PKS-się ma odbyć się referendum w tej sprawie.

 

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę