Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Potrzeby dwa razy większe...

Samorządy pięciu najbiedniejszych regionów w Polsce zgłosiły ponad 240 projektów na łączną kwotę 3 mld euro do programu Rozwój Polski Wschodniej. Program ma zwiększyć tempo rozwoju tej części kraju. W województwie podlaskiem wartość 47 projektów, które spełniają kryteria programu Polska Wschodnia, to 740 mln euro. Szacuje się, że podlaskie otrzyma nieco ponad połowę tej kwoty.

Jeden z największych projektów o wartości 200 mln euro złożył Uniwersytet w Białymstoku, który chce budować campus uniwersytecki. Gmina Białystok chce za 38 mln euro tworzyć Białostocką Kolejkę Miejską na bazie istniejącej, ale zniszczonej infrastruktury kolejowej.

Są też projekty budowy stadionu w Białymstoku za 50 mln zł, modernizacji już istniejącego stadionu lekkoatletycznego na białostockim Zwierzyńcu za 40 mln zł oraz tworzenia centrum piłkarskiego na bazie obiektów Hali Włókniarza i przyległych do niej terenów za 30 mln zł.

W Podlaskiem są już także projekty na budowę parków naukowo- technologicznych w Suwałkach i Białymstoku, wiele uczelni składa wnioski na tworzenie małych laboratoriów i centrów badawczych. Wartość wniosków na modernizację dróg wojewódzkich to już 380 mln euro.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, jak pieniądze z programu operacyjnego dla Polski Wschodniej będą podzielone pomiędzy 5 województw. Jak powiedział doradca premiera ds. tzw. Ściany Wschodniej, Wiesław Kamieński, według obecnie konsultowanych w regionach propozycji, specjalny algorytm podziału ma uwzględniać 4 elementy: liczbę mieszkańców, wartość PKB na mieszkańca, stopę bezrobocia i gęstość zaludnienia.

Według tych kryteriów Lubelskie miałoby otrzymać 497 mln euro, Podkarpackie 465 mln euro, Podlaskie 385 mln euro, Świętokrzyskie 369 mln euro, a Warmińsko-Mazurskie 444 mln euro - poinformował Kamieński.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę