Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Zapnij pasy bezpieczeństwa

14 marca na drogach Łomży i powiatu łomżyńskiego przeprowadzone zostaną intensywne działania profilaktyczno - kontrolne mające na celu wyegzekwowanie przestrzegania przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Stwierdzone przypadki naruszenia tego obowiązku przez kierowców będą surowo karane.

Jazda bez zapiętych pasów skutkuje wypisaniem mandatu karnego w kwocie 100 zł i 2 pkt, przewożenie pasażera bez zapiętych pasów 100 zł i 1 pkt, natomiast dziecka bez fotelika 150zł i 3 pkt.
Jazda bez zapiętych pasów skutkuje wypisaniem mandatu karnego w kwocie 100 zł i 2 pkt, przewożenie pasażera bez zapiętych pasów 100 zł i 1 pkt, natomiast dziecka bez fotelika 150zł i 3 pkt.
Jak wynika z praktyki wypadkowej pasy bezpieczeństwa mają bardzo istotny wpływ na łagodzenie skutków wszelkich zdarzeń drogowych. Szacuje się, że urządzenia ochronne, takie jak pasy, poduszki, foteliki dla dzieci zmniejszają ryzyko utraty życia w wyniku wypadku drogowego o 50%. Osoba ważąca 70 kg, przy prędkości pojazdu 50 km/h podczas czołowego zderzenia z twardą przeszkodą będzie ważyć 3,5 tony a bagaż i pozostałe przedmioty także o 50 razy więcej. Zderzenie czołowe samochodu przy prędkości 80 km/h z przeszkodą jest niemal zawsze śmiertelne w skutkach, a osoby bez zapiętych pasów są bez szans. Zlecone przez krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pomiary wskazały, że aż 30% kierowców i pasażerów z przodu nie stosuje pasów bezpieczeństwa, a wśród podróżujących z tyłu aż 53%. Tymczasem stosowanie pasów biodrowo - barkowych zmniejsza ryzyko powstania śmiertelnych obrażeń osób siedzących z przodu samochodu o 45% oraz ryzyko powstania ciężkich obrażeń o 50%. Z tych względów ustawodawca nałożył obowiązek używania pasów bezpieczeństwa na wszystkich drogach publicznych. Obowiązek ten dotyczy zarówno kierowców jak i pasażerów pojazdów samochodowych wyposażonych w takie pasy. (art. 39 ust 1 Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym).

Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci zwrócą także szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka. Przypominamy, że foteliki i inne urządzenia do przewozu dzieci powinny spełniać odpowiednie warunki techniczne.

Z korzystania z pasów bezpieczeństwa zwolnieni są:
osoby z orzeczeniem lekarskim o przeciwskazaniu do używania pasów;
kobiety o widocznej ciąży;
kierujący taksówką osobową podczas przewożenia pasażera
instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania
osoby chore i niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim;
policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektorzy kontroli skarbowej, funkcjonariusze celni i Służby Więziennej, żołnierze Sił Zbrojnych - podczas przewożenia osób zatrzymanych;
funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu w trakcie czynności służbowych;
zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
konwojenci przewożący wartości pieniężne.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę