sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@

Świąteczno-Noworoczny bilans drogowy na terenie powiatu łomżyńskiego

Większa ilość patroli policji, wzmożone kontrole oraz apele o rozsądek przyniosły oczekiwane rezultaty – na drogach powiatu łomżyńskiego w Święta było bezpiecznie.

    Od piątku 21.12.2007 r. do poniedziałku 01.01.2008 trwał dwunastodniowy okres świąteczno – noworoczny. Dla wielu osób był to okres wyjazdów z domów w dalekie podróże na wspólne rodzinne świętowanie. Na drogach powiatu łomżyńskiego jak i w samym mieście można było także dostrzec przedświąteczną gorączkę, co wiązało się min. ze zdwojoną liczbą pojazdów na Naszych drogach. Pomimo, iż na drogi wyjechało o wiele więcej samochodow niż zwykle to okres ten na terenie powiatu łomżyńskiego można ocenić jako spokojny.

    Podczas tegorocznego okresu Świąteczno-Noworocznego doszło do 4 wypadków drogowych, w których 6 osób zostało rannych. Policjanci zabezpieczyli skutki 35 kolizji drogowych.

    Do większości zdarzeń doszło na głównych ulicach miasta Łomża. Dniami najbardziej zagrożonymi pod kątem występowania zdarzeń drogowych był wigilijny i sylwestrowy poniedziałek oraz piątek 21.12.2007r. – po 5 zdarzeń; niedziela 23.12.2007 r. – 6 zdarzeń. Najbezpieczniej na drogach było w same sensu-stricto Święta, gdyż pierwszego dnia Świąt doszło tylko do 2 zdarzeń, drugiego dnia Świąt nie zanotowano żadnych zdarzeń, Nowy Rok – 2 zdarzenia.

    Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość z tym, że należy mieć na uwadze to, iż większość z tej grupy zdarzeń to najechanie na tył poprzedzającego pojazdu – czyli generalnie niefrasobliwość kierujących, nadmierne zaufanie systemom kontroli trakcji, w które są wyposażone pojazdy, niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Drugą z nagminnie występujących przyczyn zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

    Pomimo licznych apeli wciąż wielu kierowców wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu a okres świąteczny sprzyja takim zachowaniom. W trakcie kontroli drogowych łomżyńscy policjanci zatrzymali 14 nietrzeźwych kierowców.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0