Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp3.pl

Nowoczesny rentgen na próbę

Od kilku tygodni lekarze z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży korzystają z cyfrowego sprzętu rentgenowskiego. Niedługo wrócą do tradycyjnych klisz i chemicznych odczynników, bo nowoczesny sprzęt dostali tylko do wypróbowania. W szpitalnej kasie nie ma pieniędzy na tak drogi aparat, dlatego dyrekcja chce sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej.

Tylko podczas jednego dyżuru lekarze z Zakładu Diagnostyki Obrazowej wykonują około 80 zdjęć. Od miesiąca praca przebiega sprawniej, bo zdjęcia robione są cyfrowo. - Nie ma powtórnego napromieniowania pacjenta, czyli nie ma powtarzania zdjęć. Zdjęcie niewyraźne możemy rozjaśnić bądź przyciemnić i uzyskać najlepszą jakość obrazu – mówi Ryszard Wagner, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Takie zdjęcie już po kilkuminutowej obróbce może być analizowane przez specjalistę. - Zanim pacjent dotrze z zakładu radiologii do izby przyjęć, to zdjęcie możemy już oglądać na ekranie monitora – mówi Marian Siwik, ortopeda.

Cyfrowy sprzęt sprawdził się w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Nowoczesny rentgen pracuje tam od pół roku. - System cyfrowy, choć drogi w swoim wdrożeniu, od razu przynosi olbrzymie oszczędności z uwagi na to, że nie korzystamy tutaj z materiałów klasycznych, z ciemni, z odczynników chemicznych, z klisz – mówi Jerzy Boliński, kierownik Zakładu Radiologii Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

Łomżyńscy lekarze nowoczesny sprzęt dostali tylko do wypróbowania. Sprawdził się jednak na tyle, że dyrekcja już myśli skąd wziąć pieniądze na jego zakup. - Na lata 2007-2013 będziemy pisali program, żeby uzyskać środki unijne na między innymi ucyfrowienie aparatów rentgenowskich – zapowiada Marian Jaszewski dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Unowocześnienie starego aparatu rentgenowskiego, to wydatek ok. 700 tys. zł. Nowy sprzęt kosztuje ponad milion.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę