Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wajrak o tunelu pod doliną Rospudy i Via Baltica

Adam Wajrak krytykuje decyzję ministra środowiska o zaprojektowaniu tunelu, który umożliwi przeprowadzenie obwodnicy Augustowa pod ziemią. Inwestycja bowiem, ma przebiegać przez dolinę Rospudy, która jest chroniona w ramach europejskiej sieci Natura 2000.

Wajrak na łamach „Gazety Wyborczej” pisze: „Myślałem, że Jan Szyszko zachowa się, jak powinien zachować się minister środowiska, i powie jasno, że w obszary specjalnej ochrony Natura 2000 nie wolno wkraczać, a obwodnicę Augustowa, która ma być ważną częścią Via Baltiki, należy poprowadzić gdzie indziej.
Takich alternatywnych tras jest kilka. A minister wymyślił tunel. Trochę przypodobał się drogowcom - no bo w końcu lokalizacji trasy nie zmienił, i trochę obrońcom przyrody - no bo część trasy pójdzie pod ziemię. Wszyscy powinni być szczęśliwi i chwalić ministra za salomonową decyzję.
Problem w tym, że wcale nie wiadomo, czy budowa tunelu uchroni unikalną przyrodę doliny Rospudy. Nie wiadomo, czy będzie to w ogóle możliwe. Wiadomo za to, że zgadzając się na taki przebieg trasy, minister podjął precedensową decyzję zezwalającą na wielkie prace drogowe na obszarze Natury 2000.
Ale co gorsza, skierował też Via Balticę bardziej na Białystok niż na Łomżę, czyli na gorszy dla przyrody wariant. Via Baltica w takim wypadku przetnie ważne korytarze migracyjne rzadkich zwierząt i jeszcze dwa obszary Natura 2000 - Puszczę Knyszyńską i Biebrzański Park Narodowy.
I co, Panie Ministrze, tam też będziemy budować tunele?

zobacz: Gazeta Wyborcza: Będzie obwodnica Augustowa
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę