Drgająca powieka – przyczyny i sposoby leczenia tego uciążliwego objawu
Drganie powieki to dosyć uciążliwy problem, który powodowany jest przez mimowolne skurcze mięśni. Brak możliwości kontrolowania tego odruchu może przeszkadzać, dekoncentrować i rozpraszać. W większości przypadków ta przypadłość ustępuje samoczynnie. Zdarza się jednak, iż drganie powieki jest bardzo uporczywe i skłania pacjenta do poszukiwania wsparcia u lekarza. Co należy wiedzieć o drganiu powieki? Co jest najczęstszą przyczyną tego problemu? Czy istnieją sposoby radzenia sobie z nim?
Podstawowe informacje o drgającej powiece
Drgająca powieka objawia się najczęściej nieregularnym i uporczywym skurczem mięśnia okrężnego oka. Przeważnie problem ten dotyczy górnej powieki, choć można spotkać się z osobami, u których występują drgania dolnej powieki. Częstotliwość drgań jest różna — od tych pojedynczych po wielokrotne w ciągu kilku sekund.
Prócz typowego drgania można także zaobserwować kilka innych objawów. Niektórzy skarżą się na niewielki ból lub mrowienie w powiece. Odczuwalny jest wyraźny dyskomfort, który dekoncentruje i może negatywnie wpływać na wykonywanie niektórych czynności. Szczególnie uciążliwe jest to dla osób, które prowadzą samochód, pracują przy komputerze i pracują w miejscach, gdzie konieczne jest skupienie wzroku na wielu precyzyjnych zadaniach.
O drganiu powieki słyszy się stosunkowo często. Niemalże każdy doświadczył tego przynajmniej raz w swoim życiu. Aby zrozumieć, w jaki sposób radzić sobie z tą przypadłością, warto poznać główne przyczyny tego zjawiska.
Co najczęściej wywołuje drganie powieki?
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn drgającej powieki jest długotrwały stres i zmęczenie. Brak odpowiedniej dawki jakościowego snu oraz częste mierzenie się z negatywnymi emocjami może powodować mimowolne skurcze mięśni. Objaw ten często występuje także u osób, które chorują na nerwicę lub borykają się z problemami neurologicznymi.
Kolejną przyczyną tego stanu jest nadmierne stosowanie używek. Chodzi tutaj przede wszystkim o sięganie po kawę z kofeiną, napoje energetyczne lub nadużywanie alkoholu. Te środki mogą wpływać na organizm pobudzająco i powodować drganie powieki.
Następny istotny aspekt, którego nie można pominąć, to odpowiednia dieta. Częste sięganie po żywność wysokoprzetworzoną i inne produkty, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości substancji odżywczych, może skutkować nadmierną aktywnością mięśni w okolicy oczu. O braku jakich składników świadczy omawiana przypadłość? Głównie mowa tutaj o magnezie, potasie, wapniu i witaminie B1.
Co jeszcze może przyczyniać się do drgania powieki? Należy wymienić tutaj stosowanie niektórych leków, a także choroby oczu. Omawiany objaw może towarzyszyć pacjentom, u których pojawiło się podrażnienie oczu, którzy borykają się z zespołem suchego oka lub u których stwierdzono jaskrę.
W jaki sposób poradzić sobie z drgającą powieką?
Czy istnieją sposoby radzenia sobie z drgającą powieką? Z pewnością warto zastanowić się nad swoim trybem życia i np. zadbać o bardziej zbilansowaną i bogatą w składniki odżywcze dietę. Można również zatroszczyć się o chwilę relaksu każdego dnia, udając się na spacer, wprowadzając ćwiczenia relaksacyjne lub medytację, aby pozbyć się nadmiaru stresu, uspokoić się i wyciszyć organizm.
Osoby, u których drgająca powieka jest stosunkowo częstym problemem, powinny rozważyć udanie się na okulisty. Na podstawie badania i wywiadu medycznego będzie można stwierdzić, czy jest to objaw chorobowy, efekt uszkodzenia nerwu trójdzielnego, czy przypadłość o podłożu neurologicznym.
Może to być także symptom świadczący o alergii, infekcjach oczu, czy wadach wrodzonych. Niekiedy może to być przejawem zachorowania na zespół Tourette’a lub poważniejszego uszkodzenia nerwu twarzowego.
Lekarz, prócz zalecenia o zastosowaniu suplementacji, zleci dodatkowe badania, które umożliwią postawienie diagnozy, a także skierowanie do specjalisty, który pomoże pacjentowi w leczeniu i poprawie jakości jego życia.
Źródła:
https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/drganie-powieki.html
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/99962,drzenie-powieki
tekst płatny