Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 maja 2021 napisz DONOS@

Czy przyleci do nas ptasia grypa?

Zdaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży Mariana Czerskiego jest to bardzo realne. Miliony ptaków które niebawem będą przelatywały nad regionem i odpoczywały na wodach Narwi i Biebrzy mogą przynieść wirusa ptasiej grypy także w okolice Łomży.

Wiosenne przeloty ptaków zaczną się pod koniec lutego i będą trwały do końca maja. W tym czasie przez północno-wschodnią Polskę przelecą miliony gęsi, czajek, żurawi i łabędzi. I choć zdaniem dr Mariana Czerskiego chore na ptasia grypę ptaki raczej do nas nie dolecą – bo są na to za słabe i prawdopodobnie padną po drodze, to dotrzeć mogą tu ptaki zarażone tym wirusem.

Poprzez bezpośredni kontakt z ptakami miejscowymi, czy poprzez choćby wodę w rzekach na których taki przelotowe będą odpoczywały istnieje możliwość przeniesienia wirusa do przydomowych kurników. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń weterynarzy i rozporządzenia ministra rolnictwa zakazującego wypuszczania domowego ptactwa na otwarte przestrzenie. Owszem ptaki mogą wychodzić na zewnątrz kurników, ale tylko do przestrzeni ogrodzonych siatką ochronną nie tylko z boków ale i od góry. Ważne jest także, aby hodowane w gospodarstwa kury i kaczki pokarm otrzymywały tylko w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie może się dostać dzikie ptactwo. „To że dotrze do nas wirus ptasiej grypy jest bardzo realne” - mówi dr Marian Czerski.

Niemniej co wyraźnie podkreśla Powiatowy Lekarz Weterynarii ptasia grypa jest chorobą ptasią, a nie ludzką. Wirus przenosił się na ludzi tylko w tych miejscach, gdzie spożywane było surowe ptasie mięso. Obróbka termiczna – czyli gotowanie czy pieczenie - drobiowego mięsa zabija wirusa.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę