Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Lepsza diagnostyka w łomżyńskim szpitalu

Nowoczesny tomograf komputerowy i aparat do biopsji dla oddziału urologii pozwalający dokładniej diagnozować raka prostaty wzbogaciły możliwości diagnostyczne Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Od 3 lipca 2023 roku pacjenci szpitala w Łomży korzystają z nowego tomografu. Zakup 64-rzędowego aparatu za 3 miliony 800 tysięcy złotych (wraz z przygotowaniem pomieszczenia) był możliwy dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład własny szpitala wyniósł 430 tys. zł. Z kolei aparatura do biopsji dla oddziału urologii kosztowała ponad 750 tysięcy złotych i w 99% sfinansował to budżet województwa podlaskiego.

- To klucz do sukcesu terapii. Musimy utrzymać wysoką jakość leczenia, sięgając po najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne – mówił podczas oficjalnej prezentacji wiecemarszałek Marek Olbryś.

Przy okazji „za skuteczne poszukiwanie także innych niż „marszałkowskie” funduszy krajowych i zagranicznych” chwalił dyrektora szpitala i jego współpracowników. Podkreślał dobrą współpracę z Markiem Malinowskim w zarządzie odpowiedzialnym za zdrowie, czego efektem mają być „systematyczne modernizowanie i wzbogacanie wyposażenia nie tylko naszych szpitali (podległych marszałkowi – dop. red.), ale także powiatowych, by razem tworzyć spójny system opieki zdrowotnej w województwie”. Marek Malinowski przypomniał, że od początku tej kadencji samorządu do subregionu łomżyńskiego na remonty i wyposażenie placówek ochrony zdrowia trafiło prawie 100 milionów złotych.

– Tu w szpitalu w Łomży zmodernizowanych zostało gruntownie kilka oddziałów, np. onkologia czy kardiologia. Tomograf to teraz jedno z najbardziej podstawowych urządzeń diagnostycznych – mówił wicemarszałek Malinowski. 

Dotychczasowy tomograf w Łomży liczył sobie już ponad 10 lat. Działał, ale dokładność jego wskazań nie była już dobra.

- Wzmacniamy diagnostykę. Wiadomo, że bez dobrej diagnostyki nie ma leczenia – wyjaśnił dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk. - Na precyzyjne biopsje nie będą już pacjenci musieli jeździć poza Łomżę - dodawał

Nowy tomograf stworzy także nowe możliwości diagnostyczne. Nie będzie już np. problemów z badaniem osób o zbyt wielkiej wadze czy bardzo wysokich.

– Jest wyposażony w algorytmy niskodawkowe, w ten sposób można obniżyć promieniowanie dla pacjenta o około 80 procent bez ubytku jakości obrazowania. Ma także wiele nowoczesnych funkcji, które pozwolą lekarzowi na stworzenie obrazu diagnostycznego jeszcze przed zakończeniem badania, w czasie rzeczywistym. Możemy zatem szybciej decydować o dalszym postępowaniu wobec pacjenta – wyjaśniała Bożena Chojnowska, szefowa radiologii

W ubiegłym roku na 18 tysięcy pacjentów szpitala w Łomży wykonanych zostało ponad 8,5 tysiąca tomografii.

Z kolei o zaletach urządzenia dla urologii obszernie mówił koordynator oddziału Marek Załęski. 

– Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Czasem jest łatwy, a czasem trudny do stwierdzenia, zwłaszcza w pierwszej fazie, gdy jest większa szansa na leczenie. Ten nowy sprzęt to takie niezwyczajne USG, które pozwoli nam na nakładanie obrazu rezonansu i właśnie USG i precyzyjniejsze wyszukiwanie miejsc do przeprowadzenia biopsji –informował koordynator urologii.

Uczestnicy spotkania, wśród których był także przewodniczący rady społecznej szpitala Adam Niebrzydowski, skorzystali z okazji i obejrzeli zainstalowane nowe urządzenia.

 

Zlecenie Urzędu Marszałkowskiego

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę