Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Rola magnezu w organizmie

Magnez – obok sodu, potasu, wapnia czy żelaza – należy do najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego niedobory mogą niekorzystnie odbić się zarówno na naszej kondycji i samopoczuciu, jak i ogólnym zdrowiu. Jaka dokładnie jest rola magnezu w organizmie człowieka? Czym objawiają się jego niedobory i w jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Właściwości magnezu

Rola magnezu w organizmie człowieka jest niezwykle istotna. Około 60% pierwiastka znajduje się w układzie kostnym, a kolejne 20% - w mięśniach szkieletowych. Reszta, czyli pozostałe 20% jest rozłożone między tkankami i narządami.

Właściwości magnezu są kluczowe dla funkcjonowania praktycznie całego organizmu. Do najważniejszych zadań magnezu należy:

 • utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego,

 • prawidłowa praca układu nerwowego,

 • dbanie o zdrowe kości i zęby,

 • zapewnienie prawidłowej pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego.

 

W czym jest najwięcej magnezu?

Powyższa lista oczywiście nie wskazuje na wszystkie procesy, które w znacznym stopniu są uzależnione od prawidłowego poziomu magnezu w organizmie. Jest ona jednak wystarczająca, by pokazać, jak ważna jest rola magnezu w organizmie człowieka.

Z tego powodu produkty bogate w magnez powinny być niezbędnym elementem naszej codziennej diety. Nie powinno być to trudne, ponieważ magnez znajdziemy w wielu powszechnych produktach, takich jak:

 • ryby, a przede wszystkim łosoś, tuńczyk, makrela czy dorsz;

 • orzechy laskowe, migdały, pistacje, pestki dyni i słonecznika;

 • owoce, w szczególności banany, jabłka i pomarańcze;

 • wieprzowina i wołowina;

 • warzywa strączkowe;

 • ryż brązowy, płatki owsiane i kukurydziane;

 • kasza gryczana i jęczmienna;

 • sery twarogowe i żółte oraz mleko.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w czym jest dużo magnezu, przeczytaj artykuł na stronie:https://magnefar.pl/porady-w-czym-jest-magnez/.

Niedobór magnezu – objawy i jak zapobiegać?

Niedobór magnezu często objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Zazwyczaj osoba mająca niedobór magnezu boryka się ze skurczami i drżeniem mięśni. Dotyczy to zarówno kończyn jak i powiek. Do objawów niedoboru magnezu zaliczamy również zmęczenie.

Najlepszym sposobem na to, by zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, jest stosowanie zbilansowanej diety oraz unikanie produktów, które spożywane w nadmiernych ilościach wypłukują go z organizmu (m.in. kawa i alkohol). Osoby, które mimo stosowania właściwej diety, borykają się z niedoborami magnezu, mogą sięgnąć po leki bez recepty z magnezem.

Przykładem takiego produktu jest Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Dostarcza on organizmowi magnez i witaminę B6. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://magnefar.pl/.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę