Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

UOKiK zarzuca jednej z łomżyńskich firm udział w zmowie

Główne zdjęcie
Budowa sieci elektro-energetycznej pod Łomżą. Zdjęcie ilustracyjne.

Udział w zmowie przetargowej zarzuca UOKiK jednej ze znanych łomżyńskich firm. Sprawa dotyczy 11 przetargów na budowę infrastruktury elektroenergetycznej o łącznej wartości około 9 mln zł.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej siedmiu przedsiębiorcom, w tym jednemu z Łomży. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK dotyczą praktyk uczestników 11 przetargów zorganizowanych w 2017 r. przez spółkę PGE Dystrybucja. Przedsiębiorcy zdaniem urzędu mogli podzielić pomiędzy sobą poszczególne postępowania przetargowe, ustalając każdorazowo przed rozpoczęciem aukcji elektronicznej, który z nich wygra. Pozostali uczestnicy aukcji mieliby składać jedynie pozorne oferty, mające na celu wywołanie wrażenia istnienia konkurencji w przetargu. 

- Uzgadnianie między sobą ofert w przetargach i ustalanie, który z przedsiębiorców wygra, jest złamaniem prawa – przypomina Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie dotyczy 7 przedsiębiorstw w tym Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „Kurpiewski” z Łomży. Dziesięć z przetargów w związku z którymi mogła zostać zawarta zmowa dotyczyło budowy punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, a jeden – kompleksowej przebudowy sieci elektroenergetycznej kolidującej z budową drogi ekspresowej S17 w okolicach Garwolina. 

Z komunikatu wynika, że łączna wartość postępowań wyniosła około 9 mln zł, a grożącą karą jest 10 procent rocznego obrotu firmy. Prezes UOKiK-u podkreśla, że sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę