Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny?

Dostępne na rynku testy diagnostyczne do użytku domowego służą do podstawowej oceny stanu zdrowia. Samodzielne badanie szybko pozwala uzyskać wynik w ciągu kilku minut w pełni bezpieczny sposób. Potrzebujesz wykonać pomiar stężenia biała C-reaktywnego? Sprawdź, który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny.

Badanie CRP – co to takiego?

CRP badanie to pomiar stężenia białka C-reaktywnego, czyli jednego z białek tzw. ostrej fazy, które wytwarzane jest pod wpływem cytokin zapalnych w wątrobie, komórkach tłuszczowych oraz ścianach naczyń tętniczych. CRP rośnie przy rozwijających się infekcjach grzybiczych, wirusowych, pasożytniczych i różnych stanach zapalnych organizmu. Badanie CRP warto także wykonać w takich sytuacjach jak:

 • wczesne wykrycie powikłań po przeprowadzonej operacji;
 • wykrycie odrzucenia przeszczepu;
 • wykrycie infekcji wewnątrzmacicznych, gdy doszło do przedwczesnego pęknięcia worka owodniowego;
 • ocena ryzyka nawrotu zawału mięśnia sercowego;
 • monitorowanie antybiotykoterapii przy infekcji bakteryjnej;
 • obserwacja osób zmagających się z zapalnymi chorobami reumatycznymi.

U zdrowego człowieka poziom CRP powinien wynosić mniej niż 5 mg/l. Jego poziom w dużej mierze zależeć będzie od płci, masy ciała, palenia papierosów, stosowanych leków oraz diety.

Jakie są przyczyny wysokiego CRP?

Poza wspomnianymi infekcjami i stanami zapalnymi nagły wzrost stężenia CRP może być spowodowany przez wiele innych czynników. Podwyższony poziom białka C-reaktywnego może wystąpić także po zachorowaniu na:

 

 • zapalenie jelit;
 • ostre zapalenie trzustki;
 • układowe choroby tkanki łącznej;
 • chorobę reumatoidalną;
 • chorobę immunologiczną;
 • nowotwory złośliwe.

 

Test CRP w domu? Czy to możliwe?

Chcesz sprawdzić poziom stężenia białka C-reaktywnego w domu? Test diagnostyczny CRP w formie płytki testowej to badanie służące do wykrycia i zdiagnozowania infekcji u pacjenta. Można je wykonać samodzielnie bez konieczności wizyty u lekarza o dowolnej porze dnia. Strzałem w dziesiątkę jest domowy test CRP, który znajduje się w asortymencie e-sklepu samsiezbadaj.pl. Opakowanie wyrobu medycznego zawiera wyposażenie niezbędne do jednorazowego wykonania badania, w tym:

 • płytkę testową;
 • urządzenie do pobrania próbki krwi z palca;
 • plastikową fiolkę z buforem;
 • nakłuwacz.

Do badania poziomu CRP potrzebna jest niewielka ilość krwi, którą pobiera się z opuszka palca. Próbkę nakłada się we wskazane miejsce na płytce testowej. Dodatni wynik oznacza, że w badanej próbce krwi znajduje się białko C-reaktywne w stężeniu wyższym niż 10 mg/l. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jeśli otrzymałeś ujemny rezultat, w Twoim organizmie nie rozwija się żadna infekcja pasożytnicza, grzybicza, bakteryjna ani wirusowa.

Nie należy zapominać, że przed wykonaniem badania, warto zapoznać się dokładnie z dołączoną do testu instrukcją. Wówczas będziesz pewny, że cała procedura została wykonana prawidłowo, a uzyskane dane są wiarygodne.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę