Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czy Twoje dziecko ma nadwagę? Rodzicu, nie bądź obojętny!

Otyłość wśród dzieci to poważny problem XXI wieku. Według badań nadwaga u dzieci jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Przyczyny mogą być różne – niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, efekty uboczne leków, skutki przewlekłej choroby.

Otyłość wśród dzieci to poważny problem XXI wieku. Według badań nadwaga u dzieci jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Przyczyny mogą być różne – niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, efekty uboczne leków, skutki przewlekłej choroby. Ważne jest jednak, abyś jako rodzic nie ignorował tego problemu. Otyłość może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem w dorosłym życiu, toteż im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam zapewnić naszemu dziecku lepsze perspektywy na przyszłość.

Skąd bierze się problem otyłości wśród dzieci?

Statystycznie już co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka mają problemy z nadwagą. Otyłość u dzieci z roku na rok staje się coraz większym problemem, któremu jako rodzice musimy stawić czoło. Jaka jest jednak przyczyna tak częstego występowania tej dolegliwości? Niestety, musimy nabrać pokory i szczerze przyznać, że najczęściej wynika to z zaniedbań rodzica. To my, jako opiekunowie, jesteśmy odpowiedzialni za maluchy, to, jak spędzają swój czas i jak się odżywiają. Jeśli już od maleńkości karmimy nasze dzieci tłustymi potrawami zawierającymi duże ilości cukru, zamiast gotować pożywne posiłki zamawiamy fast food, nagradzamy pociechy cukierkami, czekoladami i niezdrowymi przekąskami, to widząc u dziecka objawy otyłości możemy obwiniać jedynie siebie samych. Kolejnym problemem jest brak ruchu w życiu dzieci. Maluchy często uczą się od nas – jeśli sami większość czasu wolnego spędzamy siedząc na kanapie przed telewizorem, to nic dziwnego, że i dziecko uzna to za najlepszy sposób na odpoczynek. Pokazywanie dzieciom od małego, że sport to nie tylko coś zdrowego, ale przede wszystkim aktywność dostarczająca nam kupę frajdy i dobrej zabawy, to podstawa w dbaniu o to, by dziecko dorastało pełne sił, energii i wigoru.

Jak pomóc dziecku z otyłością?

Rodzic powinien zareagować, gdy zauważa u dziecka nadwagę. Pamiętajmy jednak, aby nie panikować – to, że nabrało nieco brzuszka nie jest powodem, by od razu zmuszać je do restrykcyjnej diety. Kiedy jednak widzimy, że nasze dziecko jest otyłe, musimy mu pomóc. Jak to zrobić? Przede wszystkim – nie zmuszamy dzieci do deficytu kalorycznego. O ile diety głodówki czy oczyszczające mogą pomagać dorosłym osobom, to w żadnym wypadku nie powinno się ich stosować w przypadku dzieci. Zamiast tego trzymajmy się dwóch zasad: regularności i pożywności. Pięć zbilansowanych, bogatych w witaminy posiłków dziennie, o stałych godzinach, to najlepsze, co możemy zrobić dla otyłego dziecka. Uczmy dzieci picia wody zamiast słodkich napojów, spędzajmy wspólnie czas, gotując zdrowe obiady, zamiast w pośpiechu zamawiać pizzę, pamiętajmy o zawarciu w diecie dziecka dużej ilości warzyw i owoców. Ważne będzie również zadbanie o aktywność dziecka. Zacznijcie od spacerów, potem znajdźcie wspólnie w Internecie proste ćwiczenia dla dzieci. Jeśli maluch będzie zainteresowany, zapisz go na zajęcia dodatkowe – może odnajdzie nową pasję w nauce sztuk walki lub na treningach piłki nożnej. Sport to świetna okazja do zacieśniania więzi rodzinnych – wspólne wyjście na zakupy po buty sportowe czy rakietę tenisową, poranny jogging po okolicy we dwoje, kibicowanie dziecku na jego pierwszym meczu siatkówki. Okazanie zainteresowania i wspieranie dziecka w walce z otyłością to niezwykle ważna rzecz, o której musisz pamiętać. Pokazując maluchowi, że zależy ci na nim i że zamierzasz pomagać mu w niełatwej drodze zrzucania dodatkowej wagi sprawisz, że podejdzie do tego chętniej i z większym zaangażowaniem.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę