Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Dieta przy podwyższonym poziomie bilirubiny

Nieprawidłowe wyniki badań mogą powodować niepokój. Jest to jednak idealny moment na to, aby baczniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Podwyższony poziom bilirubiny najczęściej świadczy o problemach z pracą wątroby, trzustki lub dróg żółciowych. W ramach wspomagania leczenia warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do diety więcej produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Dowiedz się, jak powinien wyglądać taki jadłospis.

Co oznacza podwyższona bilirubina?

Na podstawowe badania krwi należy udać się przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można monitorować swój stan zdrowia, a także zdiagnozować konkretne schorzenie, zanim się rozwinie. Wśród badań, które są najczęściej wykonywane, znajduje się morfologia, glukoza, a także bilirubina. Podwyższony poziom bilirubiny może być związany z uszkodzeniem wątroby lub trzustki czy obecnością kamieni żółciowych. Najczęściej są one spowodowane zatruciem grzybami, złą dietą, stosowaniem niektórych leków, narkotyków czy nadużywaniem alkoholu. Podwyższone parametry bilirubiny mogą świadczyć również o wielu chorobach, takich jak marskość wątroby, nowotwory czy zespół Gilberta. 

Prawidłowa praca wątroby i trzustki jest bardzo istotna, dlatego należy zadbać o to, aby były one w jak najlepszym stanie. Kilkuletnie problemy dietetyczne mogą prowadzić do przeciążenia tych narządów, dlatego zmiana nawyków żywieniowych jest niezwykle ważna. 

Co należy jeść?

To, co ląduje na naszym talerzu, mocno przekłada się na stan organizmu i samopoczucie, a nawet długość życia. Dieta osoby, która chce obniżyć poziom bilirubiny, powinna składać się przede wszystkim z produktów niskotłuszczowych. Dozwolone są:

  • chude mięsa i wędliny, a także ryby,

  • jaja kurze,

  • większość zbóż,

  • niskotłuszczowy nabiał,

  • warzywa (bez pomidorów),

  • galaretki i kompoty bez dodatku cukru,

  • oliwa z oliwek,

  • słabe herbaty.

Kaloryczność takiej diety ustala się indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania danej osoby. Warto natomiast spożywać 4–6 mniejszych posiłków dziennie, tak aby nadmiernie nie obciążać organizmu. Równie istotna jest woda mineralna, która powinna stanowić podstawę nawadniania. Jest ona kluczowa w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Stosowanie się do zasad diety może poprawić pracę wątroby i trzustki, a także stan dróg żółciowych.

Czego nie należy jeść?

Z diety mającej na celu obniżenie poziomu bilirubiny należy wykluczyć szereg pokarmów. Niedozwolone jest spożywanie tłustych mięs, takich jak golonka, kiełbasy czy pasztety. Z jadłospisu należy wykluczyć także solone ryby, konserwy i wędliny. Niedozwolone są kwaśne owoce i warzywa, czosnek i cebula oraz rośliny strączkowe. 

Całkowicie zakazane są napoje gazowane, alkohol i mocna kawa, a także palenie tytoniu. Nie powinno się również mocno przyprawiać potraw. Z diety należy wyeliminować sól, pieprz i inne ostre przyprawy. Sposób przygotowywania posiłków jest również bardzo istotny. Nie powinno się smażyć, piec czy grillować z dodatkiem tłuszczu. Nie jest także rekomendowane wędzenie.

tekst płatny

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę