Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty?

Każdy z nas, raz na jakiś czas, musi radzić sobie w trudnych sytuacjach. Rozwód, żałoba, rozstanie, przemoc fizyczna czy psychiczna sprawia, że trudno poradzić sobie ze swoimi emocjami. W każdej z takich sytuacji możemy odwiedzić gabinet psychoterapii. Z zakresu psychoterapii możemy spotkać takie dziedziny jak psychoterapia par, psychoterapia indywidualna czy psychoterapię dzieci. Jak jednak wybrać psychoterapię indywidualną? Gdzie i kiedy się udać? W czym pomoże nam psycholog, w czym psychoterapeuta? Czym różni się psycholog dzieci, psychoterapeuta dzieci lub specjalista psychologii uzależnień? Gdzie jest najlepsza psychoterapia warszawa?

obraz_1.jpg

Psycholog, psychoterapeuta, coach - kogo wybrać?

Każdy z nas może się znaleźć w kryzysie psychicznym czy mierzyć się z trudnymi emocjami. Nie każdy jednak w takiej chwili jest w stanie korzystać z własnych zasobów poradzenia sobie z problemami. Wówczas może zaistnieć potrzeba udania się do konkretnego specjalisty. Czy jest jednak jedna jedyna psychoterapia jako taka?

Nawet w centrum Warszawy znajdziesz wiele specjalności - terapia par, indywidualna, uzależnień, terapia dla dzieci, dla młodzieży... Możesz też spotkać inny rodzaj terapii - w podejściu systemowym, podejściu integracyjnym, humanistycznym, psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym.

W końcu mamy także psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę czy coacha. Jak rozróżnić te zawody?

Zacznijmy od podstawy. Psychiatra to lekarz medycyny. Stawia on diagnozy, przepisuje leki farmakologiczne, zleca badania fizykalne, obrazowe czy laboratoryjne. Wydaje także skierowania na dalsze leczenie u specjalistów lub w szpitalu. To lekarz, jak każdy inny. 

Psychologa często mylimy z psychoterapeutą. Psycholog natomiast opiniuje, diagnozuje, bada i na tej podstawie kieruje na dalsze leczenie. Po sporządzeniu wywiadu z pacjentem, psycholog rozpoznaje i diagnozuje problem i kieruje do odpowiedniego specjalisty - psychiatry, który zajmie się leczeniem farmakologicznym czy medycznym lub psychoterapeuty, który podejmie z nami pracę psychologiczną. To właśnie psychoterapeuta zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcjonowania, wraz z pacjentem odkrywa źródła jego problemów i pracuje z nim nad sposobem ich zrozumienia oraz rozwiązania.

Na kolejnym biegunie jest także coach, czyli nowoczesna dziedzina działania. Coach nie zajmuje się osobami chorymi, a zdrowymi, którym brakuje motywacji  do konkretnych działań. Coach podpowie nam jak efektywnie wykorzystać swoją psychikę, jak pokonać ograniczenia tj. lenistwo.

Jaki jest dobry psychoterapeuta?

W pracy terapeutycznej, psychoterapeuta spotyka się z wieloma problemami. Ludzie zgłaszają się na terapię, gdy np. za bardzo się martwią lub za mocno odczuwają emocje, gdy mają zaburzenia psychosomatyczne, gdy doświadczają uzależnień, gdy mają problemy w relacjach interpersonalnych, gdy doświadczają traumy tj. żałoba czy poważna choroba. Oczywiście, psychoterapeuta może pomóc w każdej z takich sytuacji, ale często szukając pomocy zastanawiamy się, jaki będzie dobry specjalista?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obiektywne kryteria - psychoterapeuta ukończył 5-letnie studia magisterskie i 4-letnie szkolenie z psychoterapii, a także posiada certyfikat psychoterapeuty. Powinien też być członkiem  instytucji zrzeszającej psychoterapeutów, a także poddawać się regularnie superwizji indywidualnej.

Z drugiej strony, zanim zaczniemy terapię, musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie - czy wolimy rozmawiać z kobietą czy mężczyzną? Osobą młodą czy starszą? Powinniśmy też znać nurt, w jakim prowadzi terapię dany specjalista.

Dobrą praktyką jest kontrakt terapeutyczny, czyli wspólne określenie celów oraz oczekiwań i wstępnego planu terapii. Oczywiście, psychoterapeuta powinien mieć doświadczenie zawodowe, ale również indywidualne podejście do każdego pacjenta. Bardzo ważna jest relacja terapeutyczna. Dobry kontakt sprawia, że łatwiej się nam otworzyć. Z drugiej strony, to czy psychoterapeuta jedynie nas wysłuchuje czy też podpowiada nam możliwe ścieżki rozwiązania problemów czy dróg, jakie powinniśmy podjąć również ma ogromne znaczenie dla powodzenia terapii.

Liczy się również dyskrecja, profesjonalizm oraz poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ze strony pacjenta.

Gdy zdrowie psychiczne podupada, czyli kiedy i gdzie się udać?

Kiedy iść do spychoterapeuty? Gdy posiadamy zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, gdy mamy niskie poczucie własnej wartości, gdy pacjenci doświadczają trudności w codziennym życiu, gdy nie mogą zdobyć satysfakcjonujących relacji lub mają problemy w sferze seksualnej. Gdy odczuwamy lęki, żałobę, gdy nagle stało się coś, co przekracza nasze możliwości na daną chwilę. W takich i innych sytuacjach, o jakich wspomniano już wyżej, dla każdego pacjenta, może przydać się odpowiednia forma leczenia w postaci psychoterapii.

Warszawa psychoterapia to miejsce, gdzie spotkania odbywają się głównie stacjonarnie, chociaż w wyjątkowych sytuacjach oferowany jest także psycholog online. Konsultacja online może odbywać się z dowolnego miejsca dla osób, które np. mają niepełnosprawności czy fobie społeczne, które uniemożliwiają nam wyjście z domu.

W naszych gabinetach, znajdziecie Państwo specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomogą Państwu w codziennych i niecodziennych problemach. Pierwsza wizyta to zazwyczaj rozpoznanie problemu i nakreślenie planu terapii. To pierwsze spotkanie jest niezwykle ważne, aby poznać także psychoterapeutę i określić, czy on nam pasuje.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych gabinetów.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę