Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

BSE blisko coraz bliżej

Krowę zarażoną BSE znaleziono w gospodarstwie w Sierkach w pobliżu Tykocinia - około 50 km na wschód od Łomży. To już 17. wykryty w Polsce i drugi w województwie podlaskim przypadek tzw. choroby szalonych krów. 26 stycznia 2004 r. - w ramach rutynowych badań wykryto BSE u 12 letniej krowy pochodzącej z miejscowości Czerwone w pow. kolneńskim.

Pozostałe krowy w feralnym gospodarstwie zostaną prewencyjnie uśpione i poddane utylizacji.

Lekarze uspokajają że BSE nie można się zarazić pijąc mleko. Groźne dla ludzi priony są jedynie w mięsie, a bez badania, nie może ono trafić do sprzedaży.

W ciągu najbliższych lat takich przypadków będzie coraz mniej - mówi Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii. Choroba teraz ujawnia się u zwierząt urodzonych przed 2001 rokiem. Właśnie wtedy Polska wprowadziła zakaz karmienia zwierząt mączką mięsno-kostną.

Pierwszy przypadek choroby szalonych krów wykryto w Polsce 3,5 roku temu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę