Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 122

Karp show

Radość, blask, przyjemność, zabawa, rodzina, relaks – to przykłady świątecznych określeń, których wiele jeszcze możemy zaadoptować na potrzeby sytuacji związanych z Bożym Narodzeniem. Podświadomie jednak wielu z nas odczuwa lęk przed czynnościami, które w niejednym domu są konieczne do wykonania, by zdaniem zwłaszcza żeńskiej części rodziny, właściwie przeżyć to jakże brzemienne w skutkach wydarzenie w dziejach świata.

I nie pomoże tłumaczenie, że już przed ślubem przebąkiwaliśmy o posiadanej wrodzonej dysfunkcji do sprzątania albo że akurat trzeba kolegom w pracy pomóc w wyszukiwaniu wakacyjnej oferty last minute. Nie pomogą tłumaczenia i wyliczenia na grafie wsparte obliczaniem macierzy, że choinka kupiona 45 minut przed ustalonym czasem kolacji wigilijnej dłużej zachowa świeżość i igliwie. Trudna do rozstrzygnięcia pozostaje również kwestia, kto skróci termin przydatności do spożycia popularnego na polskich stołach karpia. Nie każdy bowiem mężczyzna ma odwagę powiedzieć wprost do kamery telewizyjnych wiadomości, że to żona zajmuje się ubojem, bo ona nie ma sumienia. Chociaż takie przypadki się zdarzają, ogromnej części pomocników fizycznych przy świątecznych przygotowaniach pozostaje kombinować.
Jak w jeździe koniowi pod górkę, przydają się do tego stare internetowe poradniki, chociaż internet to stosunkowo nowa dziedzina życia. I tak, można to zrobić tradycyjnie, przy użyciu ostrych argumentów kuchennych. Co bardziej wrażliwi próbują pokazać rybie kalendarz z naznaczoną na czerwono datą Wigilii z nadzieją, że płetwal zejdzie na zawał. Można też wrzucić do wanny podłączoną do kontaktu suszarkę do włosów. Tu jednak ważna uwaga: nie można tego robić podczas wspólnej z karpiem kąpieli. Można też zastosować coraz bardziej lubiane na świecie gry wojenne i wrzucić do wanny petardę. Jednak zakaz używania wyrobów pirotechnicznych przed sylwestrem, wydany ostatnio przez wojewodę, może poskutkować mandatem w kwocie pięciuset PLN. Ci, którzy nie mają innych powodów do wyrzutów sumienia mogą wybrać się po rybę rowerem i w drodze powrotnej udawać, że siatka z zakupami wkręciła się w szprychy przez przypadek. I to jest obarczone ryzykiem, bo nikt w tym kraju nie uwierzy, że cyklista przy kilkustopniowym mrozie podróżuje dla relaksu. Szczerze mówiąc, karp jest tu tylko symbolem. Podobnie jak wiele innych symboli w naszym kraju jest symbolicznym przyczynkiem do narodowych narzekań. Często, niezależnie od wspomnianych wcześniej zalet tych i innych świąt, radość jest dla nas zbyt hałaśliwa. Blask za bardzo razi w oczy. Zabawa jest mało przyjemna. Rodzina to powód do zmartwień do n-tej potęgi, a relaks znaczy rozpasanie. Wszystko to i wiele innych spraw publicznych, prywatnych, politycznych, społecznych, rządowych i pozarządowych doprowadza nas teraz i doprowadzało w historii do zmartwień, narzekań, zgrzytów i jazgotów. Wystarczy chociażby rzucić okiem na popularne seriale, które są odbiciem lustrzanym naszych życiowych preferencji. Jeżeli w realnym życiu kogoś spotka tyle nieszczęść co bohatera dwudziestominutowego odcinka, obłęd gwarantowany. Lubimy nieszczęścia, a paradoksy lubią nas. Jak pisze mój ulubiony felietonista, Maciej Rybiński, przez długie lata śpiewaliśmy “Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie”, to skoro już zwrócił, może byśmy przestali na chwilę narzekać, bo się rozmyśli. Czego, przynajmniej na świąteczny okres, sobie i Państwu życzę.

Mariusz Rytel

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę