Szczepienia przeciw grypie
1 września ruszyły szczepienia ochronne przeciw grypie – przekazuje NFZ, a prowadzone są w aptekach i placówkach medycznych.
Kto otrzyma bezpłatną szczepionkę?
W ramach refundacji bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
- pacjenci w wieku 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
- pacjenci powyżej 65 lat
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.
Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Warto podkreślić, że w każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia przeciwko grypie potrzebna jest recepta.
Osoby, których refundacja nie obejmuje pokrywają koszt zakupu preparatu, natomiast za podanie szczepionki przeciw grypie w aptece czy placówce medycznej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
Należy pamiętać, że w aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba dorosła. Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku osób małoletnich, które nie ukończyły 18 r. ż. uprawniony jest wyłącznie lekarz.
Na stronie podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nfz-bialystok.pl znajduje się wykaz punktów szczepień ochronnych przeciwko grypie wraz z adresem i telefonem kontaktowym. Nabór wniosków trwa tak więc liczba podmiotów i aptek, które będą szczepić przeciwko grypie może się zmienić. Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie.
Dlaczego warto skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko grypie w sezonie 2022/2023 można dosiedzieć się na Szczepienia.info. Na szczepienie należy zgłaszać się bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.