Zmiany nazewnicze i faktyczne na urologii i kardiologii
Specjaliści w Szpitalu Wojewódzkim imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wykonują zabiegi medyczne, które uzdrawiają pacjentów. Lekarze przywracają cudownie zdrowie, sprawność i radość w życiu ludziom, więc dyrektor Jarosław Pokoleńczuk występuje do Sejmiku Podlaskiego o zmiany w statucie placówki, dotyczące np. Oddziału Urologicznego i Oddziału Kardiologicznego.
Dyrektor szpitala postuluje, aby radni Sejmiku przegłosowali w uchwale zmianę nazwy Oddziału Urologicznego na Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej. W uzasadnieniu wyjaśnia, że w Oddziale Urologicznym wykonywana jest pełna gama zabiegów chirurgicznych z zakresu urologii onkologicznej. Szpital posiada wykwalifikowaną kadrę lekarską. We współpracy z Pododdziałem Onkologii, możliwe jest prowadzenie leczenia skojarzonego pacjentów onkologicznych. Liczba hospitalizowanych pacjentów urologicznych ze schorzeniami onkologicznymi wzrasta i potrzeba uwzględnienia w nazwie Oddziału urologii onkologicznej. Funkcjonująca przy Oddziale Pracownia ESWL (mało inwazyjna metoda leczenia kamicy układu moczowego) ulega likwidacji, ponieważ - jak uzasadnia dyrektor - Szpital od kilku lat praktycznie nie wykonuje zabiegów tą metodą. Rozwój technik endoskopowych dał możliwość skuteczniejszej metody, stąd nie warto inwestować w sprzęt do ESWL. Funkcjonująca przy Oddziale Pracownia Endoskopii Urologicznej pozostanie bez zmian.
Likwidacja, wykreślenie i utworzenie
Radni rozważą likwidację Poradni Medycyny Pracy. Dyrektor Pokoleńczuk zdecydował o zleceniu na zewnątrz badań z zakresu medycyny pracy dla pracowników Szpitala. - Zgodnie z zawartą umową z podmiotem niepublicznym, Szpital ponosi jedynie koszty badania przeprowadzonego przez lekarza medycyny pracy, natomiast konsultacje lekarskie i psychologiczne, wymagane przy badaniach z zakresu medycyny pracy, Szpital zapewnia w ramach własnej kadry medycznej. Lekarz medycyny pracy i pielęgniarka, zatrudnieni w Poradni Medycyny Pracy, rozwiązali umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę.
Dyrektor proponuje wykreślić ze struktury organizacyjnej Poradnię Chirurgii Naczyniowej, która nie podjęła działalności z powodu braku zatrudnionego lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej.
W uchwale zmieniającej uchwałę o statucie szpitala w Łomży tworzy się Poradnię Kardiologii Inwazyjnej. Dyrektor wyjaśnia, że dotychczas zabiegi kardiologii inwazyjnej (koronarografia, pomostowanie naczyń wieńcowych, wszczepienie rozrusznika, kontrola po zabiegach), wykonywane były w ramach istniejącej Poradni Kardiologicznej. - Utworzenie odrębnej Poradni korzystnie wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia ambulatoryjne z zakresu kardiologii inwazyjnej - argumentuje dyrektor Pokoleńczuk.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146