Wszywka alkoholowa Esperal skutecznie wspomaga leczenie choroby alkoholowej
Alkoholizm to ciężka choroba, której podłożem jest patologiczne spożywanie napojów wyskokowych. Uzależnia się nie tylko organizm, ale również umysł, przez co zaprzestanie picia jest tak trudne. Długotrwałe picie doprowadza do wyniszczania narządów wewnętrznych i układu nerwowego, dlatego leczenie alkoholizmu jest niesamowicie ważne. Dopóki alkoholik sam nie przyzna, że ma problem, leczenie najczęściej okazuje się nieskuteczne.
Osoba uzależniona od alkoholu wymaga wiele wsparcia i zrozumienia ze strony swoich najbliższych, ale również profesjonalnego leczenia. Próby leczenia domowymi metodami na własną rękę nie prowadzą do wyleczenia choroby, a czasem tylko ją pogłębiają. Specjalistyczne wsparcie to niezbędna decyzja w przypadku uzależnienia od alkoholu.
Esperal Warszawa - co to jest?
Esperal to dawna nazwa substancji czynnej używanej we wszywce alkoholowej. Obecnie lek nosi nazwę Disulfiram, jednak jego skład oraz działanie nie uległy zmianie. W dalszym ciągu na wszywkę potocznie mówi się Esperal, głównie ze względu na przyzwyczajenie społeczne.
Wszywka alkoholowa to zabieg, podczas którego chirurg umieszcza w ciele pacjenta tabletki zawierające Disulfiram, a następnie zakłada na ranę szwy, stąd przyjęło się, że o alkoholiku, który korzysta z Esperalu, mówi się, że „się zaszył”.
Disulfiram jest organicznym związkiem chemicznym, który w organizmie człowieka zaburza metabolizm alkoholi. Blokuje enzym wytwarzany w wątrobie, przez co po napiciu się alkoholu, pojawiają się nieprzyjemne dla osoby zaszytej objawy. Wszywka działa w ciele alkoholika od 8 do nawet 12 miesięcy.
Dla kogo jest wszywka alkoholowa?
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej jest odpowiedni dla każdej osoby uzależnionej od alkoholu, która chce rozpocząć leczenie, zwłaszcza gdy czuje ona, że będzie jej ciężko powstrzymać się od picia samodzielnie. Oczywiście, przed zabiegiem należy umówić się na pierwszą wizytę lekarską, podczas której lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski. Po ocenie stanu zdrowia oraz zaawansowania uzależnienia lekarz podejmuje decyzję o wszyciu wszywki. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które nawet mimo najszczerszych chęci wykluczają pacjenta z wszycia Esperalu. Nie należy jednak zatajać informacji na temat swojego zdrowia, gdyż Disulfiram może zaostrzyć objawy niektórych chorób, przez co pogorszyć stan zdrowia pacjenta, a nawet zagrozić jego życiu.
Gdzie wszywa się Esperal?
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to procedura chirurgiczna, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia. Bardzo ważne jest, by gabinet, na który się zdecydujemy, był sprawdzoną placówką, która korzysta z certyfikowanego leku, a kadra medyczna to dyplomowani lekarze i pielęgniarki. Jednym z takich miejsc w Warszawie jest nasz prywatny gabinet https://gabinetchirurgiczny.com/. Pomogliśmy już wielu osobom uzależnionym od alkoholu, gdyż wiemy, jak ważne jest skuteczne rozpoczęcie leczenia.
Ile tabletek Esperalu się wszywa?
Kwestia ilości wszytych tabletek jest indywidualna dla każdego pacjenta. Lekarz podczas wizyty kwalifikującej ustala odpowiednią dawkę na podstawie takich danych jak: wiek, waga, ogólny stan zdrowia oraz zaawansowania uzależnienia od alkoholu. Każdy z pacjentów przed wykonaniem zabiegu informowany jest dokładnie o ilości leku, która będzie umieszczona w jego organizmie.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Po zakwalifikowaniu i stawieniu się na zabieg pacjent w pierwszej kolejności musi podpisać zgodę na zabieg, gdyż w Polsce wszywkę można umieścić tylko za pełną zgodą osoby uzależnionej. Następnie pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest dla niego bardziej komfortowy. Lekarz chirurg nacina skórę na pośladku lub pod łopatką, by móc umieścić w tym nacięciu tabletki z Disulfiramem. Tabletki umieszcza się głęboko pod skórą tuż przy mięśniu, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Pozostawienie tabletek w płytszych warstwach skóry powodowało próby samodzielnego wyciągania wszywki w przeszłości, co z kolei prowadziło do poważnych konsekwencji.
Pod koniec zabiegu lekarz zakłada szwy rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne oraz zakłada na ranę opatrunek. Po zakończonym zabiegu pacjent otrzymuje zaświadczenie o przebytym zabiegu oraz kartę zaleceń, do których powinien się stosować w trakcie działania leku. Jeżeli pacjent zdecydował się na założenie szwów nierozpuszczalnych, powinien stawić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów około 7-10 dni po przeprowadzeniu zabiegu.
Warto wiedzieć, że Disulfiram zaczyna działać od razu po jego umieszczeniu pod skórą, dlatego od tego momentu pacjenta obowiązuje bezwzględna abstynencja.
Dlaczego Esperal jest tak skuteczny?
Wszywka alkoholowa Esperal już o wielu lat stosowana jest z powodzeniem w leczeniu alkoholizmu. Cieszy się dużą popularnością ze względu na skuteczność swojego działania. Wiele osób uzależnionych od alkoholu decyduje się na nią ze względu na fakt, że nie mają w sobie wystarczająco dużo samokontroli i zaufania do siebie w kwestii picia alkoholu. Wszywka alkoholowa pełni zatem rolę pewnego rodzaju strażnika trzeźwości, niezależnie od swojego działania.
Część terapeutów nie pochwala metody wszywki, jako sposobu na niespożywanie, jednak statystyki mówią same za siebie – wszywka alkoholowa jest bardzo pomocna w pozostaniu w trzeźwości i przekłada się pozytywnie na dalsze etapy leczenia. Jej działanie powoduje na tyle nieprzyjemne skutki uboczne, że osoba uzależniona zaczyna odczuwać wstręt na myśl o spożyciu kolejnej porcji alkoholu. Takie działanie zaliczamy do metod awersyjnych.
Oczywiście, nie we wszystkich przypadkach wszywka alkoholowa będzie w pełni skuteczna. W momencie, gdy alkohol jest przymuszony do podjęcia decyzji o zabiegu przez osoby najbliższe, najprawdopodobniej szybko powróci do picia. Zasada jest prosta – tylko osoby, które same chcą podjąć walkę z alkoholizmem, powinny zdecydować się na wszycie wszywki. Jest to dla nich dodatkowa motywacja, której nie mają osoby, które nie chcą podjąć leczenia.
Co daje wszywka alkoholowa Esperal?
Esperal wszyty w ciele pacjenta daje mu szansę na pozostanie w trzeźwości przez wiele miesięcy. Zachowanie abstynencji pozwala z kolei na rozpoczęcie dalszego leczenia alkoholizmu, a finalnie na wyjście z uzależnienia i na lepsze życie. Wszywka alkoholowa pomaga przezwyciężyć głód alkoholowy i nie sięgać po alkohol, co ma bardzo duże znaczenie w powrocie do zdrowia oraz w odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.
Warto jednak pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest lekiem na alkoholizm i zastosowanie tylko tej metody nie wyleczy nas z uzależnienia. Jest to metoda wspomagająca leczenie uzależnienia, dzięki której można skuteczniej przejść przez bardzo ważny etap leczenia, jakim jest psychoterapia.
Jeżeli czujesz, że chcesz powrócić do równowagi ciała i umysłu oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie z pozostaniem w abstynencji – zabieg wszycia wszywki alkoholowej będzie odpowiednim rozwiązaniem właśnie dla Ciebie!
tekst płatny