Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Przybywa zakażonych

Przybywa zakażonych koronawirusem w Polsce i regionie. Testowanie w aptekach na razie tylko w zapowiedziach rządzących, a ci zapowiadają skrócenie w najbliższym czasie kwarantanny i izolacji służbom mundurowym i medykom.

Ponad 57 tysięcy nowych zakażeń w Polsce ogłosiło dziś Ministerstwo Zdrowia. W związku z Covid-19 zmarło 271 osób. Na kwarantannie w kraju znajduje się już ponad milion osób, a dokładnie 1 068 384. Budzi to obawy nie tylko państwa ale i biznesu, co do obsadzania niezbędnych stanowisk. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zapowiedział dziś skrócenie kwarantanny dla służb mundurowych i medyków.

Również w najbliższym czasie, co niezwykle istotne pod kątem działania służb, decydujemy o skróceniu kwarantanny i izolacji. Po pierwsze w odniesieniu do medyków zajmujących się opieką nad pacjentem, po drugie służb mundurowych. Trwają ustalenia z MON i ministerstwem administracji w tej sprawie. Liczymy, że od przyszłej środy izolacja po zakażeniu to będzie siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać już test. Jeśli będzie ujemny, to strażak, medyk, wojskowy jest zwalniany z kwarantanny. Kwarantanna natomiast będzie skrócona do pięciu dni i po tym czasie nie będzie trzeba się testować - mówił rzecznik. Dodawał, że obecnie udział wariantu omikron wynosi ponad 63 procent. Badania Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu wskazały, że w Wielkopolsce 97 procent zakażeń wywołuje omikron, o czym poinformował kierownik prof. dr hab. n.med. Andrzej Pławski.

W Rejonie Łomży ostatniej doby przybyło 139 zakażeń: 97 w mieście i 39 w powiecie. Dzień wcześniej zakażeń było 123. Wysoko utrzymuje się odsetek pozytywnych wyników testu. Dla powiatu wynosi on od kilku dni prawie 40%, a dla Łomży prawie 50%. W sumie ostatniej doby wykonano 355 testów. Na kwarantannie znajduje się 2 680 mieszkańców: 1 849 miasta i 831 powiatu. 

Jak dotychczas stabilnie wygląda sytuacja w łomżyńskim szpitalu. Dziś, w piątek 28 stycznia w łomżyńskiej placówce, w związku z Covid-19 przebywa 35 pacjentów, w tym 2 na Oddziale Intensywnej Opieki.

W województwie podlaskim zdiagnozowano 1 207 przypadków koronawirusa. Sześć osób z chorobami współistniejącymi zmarło na Covid-19. Na kwarantannie przebywa 22 718 mieszkańców województwa. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę