Omikron zaczyna zarażać w Podlaskiem
Mimo że czwarta fala pandemii zbiera śmiertelne żniwo, to sytuacja w rejonie Łomży nie jest tak dramatyczna jak w kraju. Dziś poinformowano o 36 przypadkach zakażenia koronawirusem i dwóch osobach, które z tego powodu zmarły. W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 169 nowych zakażeniach i 632 zgonach.
Minister Zdrowia na środowej konferencji mówił o niepokojącej tendencji wzrostu zakażeń. Minister zaznaczył, że traktowane jest to jako poświąteczna anomalia. Powołał się przy tym na dane sprzed roku. Nie mniej jednak przyznał, że z niepokojem patrzy na perspektywę rozprzestrzeniania się nowego wariantu omikron, a pod koniec stycznia należy spodziewać się wzrostu fali.
- W związku z tym zwiększamy poziomy zapasów i leków i materiałów wykorzystywanych w procesie leczenia. Przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury covidowej do 40 tys. łóżek – mówił dziennikarzom minister Niedzielski. Bardziej pesymistyczny wariant zakłada zwiększenie infrastruktury do 60 tys. łóżek. – To już jest poziom, który oznacza ogromny kryzys dla szpitali – zauważył Niedzielski. - To jest scenariusz katastroficzny. Katastroficzny w tym sensie, że nie mamy już takich możliwości zwiększenia tej infrastruktury, która by zabezpieczała innych chorych niż zakażeni.
Ostatniej doby w rejonie Łomży potwierdzono testami 36 przypadków koronawirusa, a dwie osoby zmarły. W Łomży przybyło 20 zakażonych, w powiecie łomżyńskim 16, a zmarło po jednej osobie z miasta i terenu. Od 30. grudnia 2021 r. w rejonie Łomży potwierdzono 128 przypadków zakażenia wirusem Sars-cov-2 i zmarło 8 chorych.
W środę w łomżyńskim szpitalu, w związku z Covid-19, hospitalizowanych jest 37 pacjentów, w tym 4 na Oddziale Intensywnej Opieki.
W województwie podlaskim ostatniej doby potwierdzono 297 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 13 chorych z Covid-19.
O pierwszych przypadkach omikronu w województwie poinformowało Radio Białystok. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przekazał, że zakażenie stwierdzono u mieszkańców powiatów: białostockiego, sokólskiego i augustowskiego i w trzech przypadkach dotyczy to młodych kobiet przed 30. rokiem życia. Jak do tej pory żadna z tych osób nie wymaga leczenia szpitalnego. Pamiętać należy, że w Polsce sekwencjonowanie wirusa, tj. diagnozowanie jaki konkretnie szczep dokonał zakażenia, idzie powoli i stosunkowo niewiele próbek jest badanych pod tym kątem. Ministestwo zdrowia informowało jakiś czas temu, że tygodniowo w Polsce sekwencjonowanych jest około 3 tys. próbek.
W województwie zajętych jest 460 łóżek covidowych, a pod respiratorami przebywa 52 pacjentów.
W Polsce ostatniej doby potwierdzono 17 169 przypadków zakażenia koronawirusem. Znowu wysoko utrzymuje się poziom zgonów. Ostatniej doby poinformowano o 632 zmarłych. Od początku pandemii jest to już prawie 100 tys. (98 666) osób.
Niestety Polska od jakiegoś czasu znajduje się w czołówce ilości zgonów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. Kraje Europy zachodniej, mimo, że często mają większy odsetek potwierdzonych zakażeń, pod względem ilości zgonów plasują się znacznie niżej od Polski. Na koniec grudnia 2021 roku Polska była na trzecim miejscu, po Węgrzech i Chorwacji w ilości zgonów na 1 mln mieszkańców.