Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Zimowy wzrost bezrobocia

Koniec prac sezonowych, staży i prac interwencyjnych spowodował gwałtowny wzrost bezrobocia w Łomży i regionie. O ile jeszcze w październiku w tutejszym PUP-ie zarejestrowanych było około 7 tys osób, to dziś ta liczba wzrosła do ponad 7 430. Stopa bezrobocia w mieście sięga 18,4 procent, w powiecie łomżyńskim 14,5 procent. W listopadzie 2005 r. do PUP w Łomży zgłosiło się 885 bezrobotnych, w tym 713 nie posiadało prawa do zasiłku. W tym samym czasie do urzędu wpłynęło 123 oferty pracy.

W listopadzie br. zanotowano wzrost poziomu bezrobocia. Główną przyczyną tej niekorzystnej sytuacji był zwiększony napływ do urzędu pracy bezrobotnych po zakończeniu udziału w formach aktywnych – szczególnie po stażach i przygotowaniu zawodowym w miejscu pracy. Ponadto w listopadzie każdego roku notuje się okresowy wzrost poziomu bezrobocia z uwagi na zakończenie prac sezonowych w rolnictwie i budownictwie.

Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec listopada 2005 roku wyniosła 16,6%,
- dla miasta Łomży 18,4 %,
- dla Powiatu Łomżyńskiego 14,5 %.

W końcu listopada 2005 roku liczba bezrobotnych mieszkających na wsi wyniosła 2.585 osób (w tym 1.323 kobiety) i była większa o 131 osób w stosunku do stanu na koniec października 2005 r. Bezrobotni zamieszkali na wsi stanowili 34,8 % ogółu zarejestrowanych w ewidencji na koniec omawianego okresu sprawozdawczego.

W listopadzie 2005 r. zwiększyła się o 48 osób liczba bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku i w chwili obecnej wynosi 740 osób (w tym 289 kobiet). Grupa bezrobotnych z prawem do zasiłku stanowiła w końcu listopada 2005 roku 10,0 % ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.

W miesiącu listopadzie 2005 r. pracę podjęło 259 osób bezrobotnych, tj. o 106 mniej niż w ubiegłym miesiącu i o 3 więcej niż w analogicznym okresie 2004 roku. Podjęcie pracy sezonowej stanowiło 6,9 % wszystkich podjęć pracy w omawianym okresie.

W omawianym miesiącu sprawozdawczym zatrudniono:
- 4 osoby w ramach prac interwencyjnych,
- do robót publicznych skierowano 7 bezrobotnych,
- na szkolenia i przekwalifikowania zawodowe skierowano 1 osobę,
- udzielono 7 dotacji bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- na staże zawodowe skierowano 7 bezrobotnych,
- przyznano 18 bezrobotnym dodatek aktywizacyjny z tytułu podjęcia z własnej inicjatywy zatrudnienia.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę