Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 listopada 2021 napisz DONOS@

IV fala pandemii zbiera śmiertelne żniwo

Czwarta fala koronawirusa, z którą teraz mamy do czynienia, odznacza się zwiększoną umieralnością w Polsce w stosunku do państw Europy zachodniej. Specjaliści wiążą to z mniejszym wyszczepieniem niż na zachodzie.

Od 1. września do 23. listopada w łomżyńskim szpitalu na Covid-19 zmarło 109 chorych. W tym czasie hospitalizowanych było 354 pacjentów, w tym 27 na Oddziale Intensywnej Terapii. 

Większa śmiertelność.
W październiku informowaliśmy o blisko 25% śmiertelności w łomżyńskim szpitalu w 2021 roku. Od 1. września do 23 listopada śmiertelność przekroczyła już 30 % wszystkich covidowych hospitalizacji. Łukasz Pietrzak, farmaceuta i niezależny badacz danych statystycznych pandemii przekazuje, że województwie podlaskim w ciągu ostatnich 5 tygodni nastąpił najwyższy w kraju wzrost liczby zgonów (o 66,4%). 

Jak wynika z danych przekazanych przeż Jolantę Gryc, pełnomocnik dyrektora łomżyńskiego szpitala, we wrześniu, kiedy zaczął się powolny wzrost zakażeń, poniżej 70 lat hospitalizowano 10 osób i 10 powyżej 70 lat. Później dostrzegamy obniżający się wiek hospitalizowanych pacjentów. W październiku do 30 lat było 3 osoby; 30-50 lat – 11 osób, 50-60 lat – 13 osób, 60-70 lat – 23 osoby i powyżej 70 lat – 41 osób.

W danych do 23 listopada wyraźnie widać przyrost hospitalizacji. Do 30 lat – 8 osób, 40-50 lat – 30 osób, 50-60 lat – 33 osoby, 60-70 lat – 62 osoby i powyżej 70 lat – 110 hospitalizowanych. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zwraca uwagę, że pacjenci zbyt późno trafiają do szpitali. Mówił, że nawet ok. 70 proc. z nich to pacjenci często ze znacznie obniżoną saturacją na poziomie poniżej 80 proc. 

Z danych opublikowanych przez Piotra Tarnowskiego wynika, że województwo podlaskie osiągnęło 43% wskaźnik wyszczepienia (przedostatni w Polsce), a w ciągu ostatnich 14 dni suma zgonów na 1 mln mieszkańców wyniosła 213. Jedynie w województwie lubelskim jest on wyższy (280). 

– Umierają przede wszystkim osoby niezaszczepione. Jeśli jest to zaszczepiona osoba, to z ciężkimi chorobami współistniejącymi. Jest to więc fala pandemii osób niezaszczepionych, a większość z nich nie szczepi się na własne życzenie - mówił w TVP prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. 

W tygodniu Polskę obiegła informacja o zmarłym 14-latku, u którego stwierdzono Covid. Coraz głośniej słychać także o hospitalizacjach i zgonach kobiet w ciąży lub po porodzie. Szczepienia chronią nas przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem infekcji – zachęcają specjaliści. Prof. Fedorowski wskazywał, że wśród pacjentów hospitalizowanych osoby niezaszczepione stanowią ok. 90 proc. (Puls Medycyny). Od 2 listopada każdy dorosły może przyjąć 3 dawkę, jeżeli od pełnego zaszczepienia minęło 6 miesięcy. Być może wkrótce ten okres zostanie skrócony. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we środę o 80 zakażeniach koronawirusem, 56 w Łomży i 24 w powiecie. Zmarło 4 osoby (1 w mieście i 3 w powiecie), u których występowały choroby współistniejące. W łomżyńskim szpitalu, w związku z Covid-19, hospitalizowanych jest 98 pacjentów, w tym 5 na Oddziale Intensywnej Terapii. 

W województwie podlaskim ostatniej doby potwierdzono 866 zakażeń koronawirusem. Zmarło 33 osoby. W szpitalach województwa hospitalizowanych jest 1 246 pacjentów, w tym 99 pod respiratorami. 

W Polsce ostatniej doby potwierdzono testami 28 380 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 460 chorych na Covid-19, w tym 118 bez chorób współistniejących.

  


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę