Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 listopada 2021 napisz DONOS@

Rekord zajętych łóżek covidowych w podlaskim

O rekordowej (1172) zajętości łóżek przez chorych na Covid-19 w województwie podlaskim poinformował w piątek wojewoda Bohdan Paszkowski. Ponowił apel do mieszkańców regionu w sprawie szczepień oraz przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

O 44 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w rejonie Łomży poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W Łomży potwierdzono 26 zakażeń, a w powiecie łomżyńskim 18. Zmarła jedna osoba z powiatu, u której występowały choroby współistniejące. Na kwarantannie przebywa 1 589 mieszkańców miasta i 851 powiatu. W łomżyńskim szpitalu, w związku z Covid-19, hospitalizowanych jest 71 pacjentów, w tym 5 na oddziale Intensywnej Terapii. 

Średnia liczba nowych przypadków z 7 dni na 100 tys. mieszkańców dla Łomży wynosi 45,20, a dla powiatu łomżyńskiego 38,51.

W województwie podlaskim ostatniej doby przybyło 672 przypadki koronawirusa. Zmarło 10 osób, u wszystkich występowały choroby współistniejące. Na kwarantannie przebywa 21 864 mieszkańców regionu. 

Wczoraj zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego by omówic trudną sytuację epidemiczna w regionie. Wojewoda mówił o rekordowej (na piątek 12. listopada) zajętości łóżek w woj. podlaskim przez zakażonych koronawirusem, który wyniósł 1 172, w tym pod respiratorami 83. Dla porównania, we wcześniejszych falach najwięcej zajętych było na początku kwietnia – 911.

- Bazę łóżkową systematycznie rozszerzamy. Od końca października przeznaczyliśmy dodatkowo prawie 450 łóżek. Te procesy odbywają się we wszystkich szpitalach. W sposób naturalny, ale i dzięki zaangażowaniu dyrektora Kochanowicza, głównym naszym ośrodkiem walki z Covid-em jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Tam mamy już prawie 430 łóżek covidowych. To jest olbrzymia liczba, niespotykana we wcześniejszych falach. Wyodrębniliśmy również łóżka respiratorowe i intensywnej terapii. Obserwujemy jednak, że liczba osób wymagających hospitalizację stale rośnie - mówił wojewoda Paszkowski.

Obecnie wydzielonych dla pacjentów z Covid-19 jest 1 550 łóżek.

- Nie uczestniczmy w zgromadzeniach, spotkaniach, jeśli nie jest to konieczne. Wybierajmy takie godziny m.in. zakupów, w których spotkanie innych ludzi jest mniej możliwe. Zrezygnujmy ze spotkań rodzinnych w dużym gronie, ponieważ w tym momencie transmisja wirusa jest bardzo intensywna -  zachęcała prof. Joanna Zajkowska, przyłączając się do apelu wojewody, aby korzystać z możliwości zaszczepienia się, ponieważ "jest to najlepsza i najtańsza metoda, aby zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby, która może skończyć się zgonem".

Dyrektor USK w Białymstoku Jan Kochanowicz poinformował o „niespotykanej w szpitalu sytuacji”.

- W poprzedniej fali mieliśmy maksymalnie 200 pacjentów hospitalizowanych, z czego kilkunastu było w stanie ciężkim. Dziś mamy ponad 300 pacjentów, z czego 40 wymaga terapii wysokoprzepływowych, natomiast 26 jest w stanie krytycznym pod respiratorem i wymaga intensywnej opieki. (...) Wstrzymane zostały planowe przyjęcia pacjentów na oddziały internistyczne, a od środy także planowe zabiegi chirurgiczne, które nie są związane z chorobami nowotworowymi, tudzież nie są ratujące życie i zdrowie – wyjaśniał Kochanowicz.

 

W Polsce ostatniej doby przybyło 14 292 zakażone osoby. Zmarło 266, w tym 69 wyłącznie na Covid-19. W szpitalach przebywa 12 419 pacjentów w tym 1 063 pod respiratorami. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę