Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 października 2021 napisz DONOS@

Czy grożą nam dodatkowe obostrzenia?

Główne zdjęcie
źródło: tarnowski.info

Z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że w trzech województwach, w tym podlaskim, rząd może wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Ma to wynikać z niskiego wskaźnika szczepień przeciwko Covid-19.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na informatorów z otoczenia rządowego podał, że województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie są najbardziej narażone na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. 

- Jesteśmy na etapie podobnym do tego w maju, jednak jest jedna duża różnica. Mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów. To efekt szczepień. Udział osób, które były zaszczepione i są zakażone, to 0,9 proc. 99,1 proc. nowych zakażeń dotyczy ludzi, którzy się nie zaszczepili – mówił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przyjęliśmy granicę - średnio 1 tys. zakażeń dziennie - poniżej której nie będziemy myśleć o lockdownie. To nie jest jeszcze czas na wprowadzanie obostrzeń – dodawał.

Minister przyznał, że rząd ma już przygotowany sposób podziału Polski na strefy, gdy sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać. W minionym roku było to: strefa żółta – 6 zakażeń na 10 tys. mieszkańców i strefa czerwona – 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców.

W sierpniu 2021 roku minister Niedzielski zapowiadał podwójne przeskalowanie, co  oznacza podniesienie progów i tak strefa żółta byłby do 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwona 24 / 10 tys. mieszkańców. Tłumaczono to wówczas wpływem szczepień na mniejszą ilość hospitalizacji. Tak więc poziom zaszczepienia, a także ilość dostępnych łóżek covidowych ma mieć wpływ na dodatkowe obostrzenia. DGP pisze, że restykcjami byłby ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych czy zmniejszenia liczby uczestników na imprezach okolicznościowych. Może to także oznaczać zmianę limitów na ilość klientów w restauracjach czy klubach fitness.

We wtorek w Łomży potwierdzono jeden przypadek zakażenia wirusem sars-cov-2, a w powiecie łomżyńskim trzy przypadki. W województwie podlaskim zdiagnozowano 48 zakażonych, a jedna osoba zmarła. W Polsce ministerstwo zdrowa poinformowało dziś o 711 nowych zakażeniach i 15 zmarłych na Covid-19. 

Za ostatnie 14 dni w województwie podlaskim jest 3,52 zakażeń na 10 tys. mieszkańców. To drugi wynik w kraju, za lubelskim (5,52) (źródło: tarnowski.info). W powiecie łomżyńskim zaszczepionych zostało 32% mieszkańców, a wskaźnik nowych przypadków zakażenia na 10 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni wynosi 1,18. W Łomży zaszczepionych jest 42,2%, a w ciągu 14 dni na 10 tys mieszkańców potwierdzono 1,6 przypadków. 

Ilość zakażeń w Łomży i powiecie nie pretenduje nas do strefy żółtej czy czerwonej. Czwarta fala przybiera jednak powoli i nie wiemy jak się rozwinie, wówczas poziom zaszczepienia społeczeństwa będzie mieć wpływ na zastosowane u nas restrykcje. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę