Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Pacjentka wyszła ze szpitala z okluderem w sercu

Kardiolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, wspomagani przez zespół anestezjologiczny, wykonali trwający niecałą godzinę zabieg przezskórnego i przeznaczyniowego zamknięcia ubytku przegrody międzyprzedsionkowej. Następnego dnia pacjentka, której wszczepiono okluder, zamykający ubytek międzyprzedsionkowy, została wypisana do domu. - W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wykonano pierwsze przezskórne zamknięcie nieprawidłowego połączenia między przedsionkami serca - opisuje z satysfakcją Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka.

Jak wyjaśniają kardiolodzy, "tego rodzaju połączenia są stosunkowo często występującą wrodzoną wadą serca". W warunkach prawidłowych otwory u płodu w przegrodzie, oddzielającej przedsionki serca, samoistnie zamkną się po urodzeniu. Przegroda uszczelnia się, zapobiegając przedostawaniu się krwi z jednego przedsionka do drugiego. Niektóre dzieci mają wadę serca, kiedy otwór nie ulega całkowitemu zamknięciu (przetrwały otwór owalny – PFO), zaś krew przechodzi z przedsionka do drugiego. Może to prowadzić do groźnego powikłania - udaru mózgu. Szacunkowo, PFO występuje u jednej czwartej dorosłych; udary nie są tak częste. Rzadziej występuje druga wada: duży ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD): krew z lewego przedsionka przepływa bezpośrednio do prawego. Może to wywołać przeciążenie prawej komory serca i powstanie nadciśnienia płucnego, co skutkuje dusznością i obrzękami.

Otwór lub ubytek w sercu trzeba zatkać
Czasami wady serca - PFO i ASD - wymagają operacji kardiochirurgicznej, lecz większość chorych można leczyć mniej inwazyjnie, wykorzystując metody kardiologii interwencyjnej. Odbywa się to następująco: przez nakłucie żyły w pachwinie wprowadza się do serca okluder: "zatyczkę" otworu lub ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Okluder to cienka, metalowa siateczka, pokryta membraną, dzięki czemu można zamknąć nieprawidłowe połączenie wewnątrzsercowe. Okluder zintegruje się ze strukturą przegrody międzyprzedsionkowej, nie przeszkadzając w funkcjonowaniu serca.
- Zespół kardiologów Oddziału Kardiologicznego i Pracowni Hemodynamiki łomżyńskiego szpitala dysponuje odpowiednim doświadczeniem oraz zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym, pozwalającym na przeprowadzanie tego rodzaju zabiegów interwencyjnych - zapewnia Pani Gryc. - Chorzy, kwalifikujący się do zamknięcia nieprawidłowego połączenia między przedsionkami serca, będą mogli mieć wykonywane zabiegi wszczepienia okludera w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Opr. Mirosław R. Derewońko

 

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę