Pacjentka wyszła ze szpitala z okluderem w sercu
Kardiolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, wspomagani przez zespół anestezjologiczny, wykonali trwający niecałą godzinę zabieg przezskórnego i przeznaczyniowego zamknięcia ubytku przegrody międzyprzedsionkowej. Następnego dnia pacjentka, której wszczepiono okluder, zamykający ubytek międzyprzedsionkowy, została wypisana do domu. - W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wykonano pierwsze przezskórne zamknięcie nieprawidłowego połączenia między przedsionkami serca - opisuje z satysfakcją Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka.
Jak wyjaśniają kardiolodzy, "tego rodzaju połączenia są stosunkowo często występującą wrodzoną wadą serca". W warunkach prawidłowych otwory u płodu w przegrodzie, oddzielającej przedsionki serca, samoistnie zamkną się po urodzeniu. Przegroda uszczelnia się, zapobiegając przedostawaniu się krwi z jednego przedsionka do drugiego. Niektóre dzieci mają wadę serca, kiedy otwór nie ulega całkowitemu zamknięciu (przetrwały otwór owalny – PFO), zaś krew przechodzi z przedsionka do drugiego. Może to prowadzić do groźnego powikłania - udaru mózgu. Szacunkowo, PFO występuje u jednej czwartej dorosłych; udary nie są tak częste. Rzadziej występuje druga wada: duży ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD): krew z lewego przedsionka przepływa bezpośrednio do prawego. Może to wywołać przeciążenie prawej komory serca i powstanie nadciśnienia płucnego, co skutkuje dusznością i obrzękami.
Otwór lub ubytek w sercu trzeba zatkać
Czasami wady serca - PFO i ASD - wymagają operacji kardiochirurgicznej, lecz większość chorych można leczyć mniej inwazyjnie, wykorzystując metody kardiologii interwencyjnej. Odbywa się to następująco: przez nakłucie żyły w pachwinie wprowadza się do serca okluder: "zatyczkę" otworu lub ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Okluder to cienka, metalowa siateczka, pokryta membraną, dzięki czemu można zamknąć nieprawidłowe połączenie wewnątrzsercowe. Okluder zintegruje się ze strukturą przegrody międzyprzedsionkowej, nie przeszkadzając w funkcjonowaniu serca.
- Zespół kardiologów Oddziału Kardiologicznego i Pracowni Hemodynamiki łomżyńskiego szpitala dysponuje odpowiednim doświadczeniem oraz zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym, pozwalającym na przeprowadzanie tego rodzaju zabiegów interwencyjnych - zapewnia Pani Gryc. - Chorzy, kwalifikujący się do zamknięcia nieprawidłowego połączenia między przedsionkami serca, będą mogli mieć wykonywane zabiegi wszczepienia okludera w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
Opr. Mirosław R. Derewońko