Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Fundacja DR OTIS - podziękowania i podsumowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży

Główne zdjęcie
Autyzm na kółkach

Działań Fundacji DR OTIS nie ma końca. Pandemia, niedogodne warunki do organizacji jakichkolwiek działań społecznych, reżimy sanitarne, częściowo zamknięte placówki oświatowe… Rok 2021 przyniósł wiele trudności, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Podsumowując tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które przebiegły pod hasłem „Ja tu jestem- Szanuj mnie” - było warto!

Podziękowania od rodziców, liczna grupa uczestników webinarium, ogromny odzew na fanpage’u Fundacji daje Nam przeświadczenie, że nasze działania są potrzebne. Dajecie Nam potwierdzenie, że warto działać dla społeczności, która tego potrzebuje, która poszukuje, jest chłonna wiedzy, a my, Fundacja DR OTIS, działamy, by Wam żyło się lepiej.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w 2021 roku przebiegł pomyślnie. Przekazywane broszury, ulotki na ulicach Miasta Łomży, niebieski marsz w chłód i deszcz, webinarium zacnych prelegentów, lekcje o autyzmie, po wiewające flagi na ulicach miasta to kilka z działań podjętych w tym roku. Nasza Fundacja działa 7 lat na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale rok 2021 przejdzie do historii jako trudny i jednocześnie pełen mobilizacji osób oddanych działalności społecznej Fundacji. Bez Was nie byłoby to wszystko możliwe. Dziękujemy za współpracę wszystkim sponsorom, ofiarodawcom, pracownikom, rodzicom i wszystkim, którzy włożyli swój wkład w organizację tegorocznych obchodów. Dziękujemy z całego serca: współorganizator Miasto Łomża, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica, Ubezpieczenia AK Agnieszka Kuczyńska, Zabielski Zabezpieczenia Łomża, Maciej Borysewicz – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Starostwo Powiatowe Łomża, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Gmina Piątnica.

Dzień 16 kwietnia przebiegł pod znakiem niebieskiego marszu, który okazał troskę i solidarność z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W niespełna 5- osobowym składzie pracowników Fundacji DR OTIS w reżimie sanitarnym, w maseczkach i dystansie społecznym eskortowani przez radiowozy Policji i Grupy Ratowniczej Nadzieja wyruszyliśmy z parkingu przy Centrum Handlowym Aleja Park, dalej Aleją Legionów, Polową. Nasz marsz zakończyliśmy na Placu Niepodległości (dawnym Dworcu Autobusowym). Z megafonu wpłynęły informacja dotyczące autyzmu, jego symptomów, form terapii, możliwościach.

Następnego dnia spotkaliśmy się wirtualnie na platformie Jitsi z mgr. Bartłomiejem Rutkowskim, logopedą i terapeutą Castillo Moralesa, który przedstawił temat „Podstawy neurologiczne podpowiedzi manualnych” oraz z Gabrielą Lorens, neurologopedą, pedagogiem specjalnym, międzynarodowym terapeutą koncepcji Castillo Moralesa oraz certyfikowanym terapeutą masażu Shantala, która omówiła zawiły temat: „GESTY GORA – metoda wspomagająca terapię logopedyczną dzieci z ASD”.


W naszych placówkach podległych Przedszkolu Niepublicznym Nutka, Przedszkolu Niepublicznym Motylek, Przedszkolu Niepublicznym Kredka w Kolnie oraz w Szkole Podstawowej Specjalnej Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży odbyły się lekcje o autyzmie. Dzięki prezentacjom multimedialnym obrazowały zachowania jakie, mogą występować u osób ze spektrum autyzmu. Dzieci uczestniczyły w doświadczeniach związanymi z tematyką autyzmu. Zrozumiały, czym są zaburzenia dotyku poprzez eksperyment z rękawicami ogrodowymi, gdy bez kontroli wzroku odgadywały dotykane przedmioty. Za pomocą lusterka wykonywały wzór ślimaka, który okazał się bardzo trudny, gdy musimy odwrócić to, co widzimy. Świadomość dzieci wzrosła i potrafią zrozumieć zachowania dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.


Kilkukrotnie na ulice Miasta Łomży wychodziły piękne kandydatki Miss Ziemi Łomżyńskiej, które z flagą Fundacji DR OTIS rozdawały mieszkańcom broszury i ulotki, by zwrócić uwagę Łomżan na fakt, iż autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta i wzmacni świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum, która pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności naszego miasta, wykazującej większe zrozumienie, a z czasem i akceptację dla autystycznej odmienności.

Fundacja DR OTIS zwróciła uwagę na potrzebę upowszechniania i popularyzacji fotografii jako dziedziny sztuki, propagowanie wśród mieszkańców, młodzieży i dzieci jak i osób niepełnosprawnych twórczej postawy, rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania oraz uwrażliwienie na świat osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, dlatego też zorganizowany został konkurs fotograficzny „Ja tu jestem-Szanuj mnie” w trzech grupach: I grupa – dzieci (do V klasy), II grupa – dzieci (klasy VI-VIII szkoła podstawowa), III grupa – młodzież (szkoły średnie) oraz osoby dorosłe. Prace zwycięzców zostaną zaprezentowane na wystawie w Hali Kultury w Łomży wraz ze zdjęciami Marcina Kossakowskiego, który w naszych placówkach wykonywał zdjęcia dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Należą się mu ogromne podziękowania za poświęcony czas, empatię, a po efekty naszej współpracy zapraszam na wystawę. Na pewno was zachwyci. Do zobaczenia za rok!

tekst płatny

 

Foto: Autyzm na kółkach
Foto:
Foto: Kandydatki na Konkurs MISS Ziemi Łomżyńskiej
Foto: lekcje o autyzmie Przedszkole Motylek
Foto: lekcje o autyzmie Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonym
Foto: lekcje o autyzmie w Przedszkolu Kredka w Kolnie
Foto: lekcje o autyzmie
Foto: Niebieski Marsz 2
Foto: Rozdajemy broszury o autyzmie Kandydatki na Miss Ziemi Łomżyńskiej
Foto: Sponsorzy

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę