Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Gdzie położyć w Łomży człowieka po udarze...?

Główne zdjęcie
Budynek WOPiTU

- W styczniu czytałam na Państwa portalu, że w Łomży powstał tak długo wyczekiwany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na 30 łóżek. Jednak do tej pory nie są przyjmowani tam pacjenci, pomimo tego, że oddział już od dawna jest gotowy na ich przyjęcie - napisała Czytelniczka do 4lomza.pl. - Faktycznie, miejsce na drugim piętrze budynku, gdzie ZOL ma być utworzony, istnieje, a oddział jest w większości wyposażony - mówi dyrektor Renata Szymańska z WOPiTU, mieszczącego się w wyremontowanym dawnym szpitalu zakaźnym. - Ale czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ.

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień mieści się przy ulicy Marii Skłodowskiej - Curie 1 w Łomży. Sekretariat WOPiTU informuje, że jeszcze ZOL nie powstał, więc nie wiadomo, na jakich zasadach będą odbywać się przyjęcia pacjentów do ZOL. Czytelniczka pisze: "Na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży nie ma żadnych informacji o otwarciu, natomiast wiele osób w Łomży szuka miejsca dla osób schorowanych. Obecnie w Łomży jako ZOL jest przeznaczonych tylko 7 miejsc dla osób po udarach w Łomżyńskim Hospicjum (przy ulicy Rybaki - dopisek red.), natomiast skala problemu jest ogromna. Sam Caritas wynajmuje około 200  łóżek dla osób leżących, rodziny chorych zmuszone są jeździć do ośrodków oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Często są to ośrodki pełnopłatne, których koszt waha się od 3 500 zł do 6 500 zł". Czytelniczkę martwi sytuacja, że 60-tysięczna Łomży nie ma centrów rehabilitacji dla osób starszych, ZOL, domów opieki z prawdziwego zdarzenia. "Dlaczego taka jest sytuacja w Łomży?"

Leczenie długoterminowe "zabezpieczone"...?

Dyrektor WOPiTU Renata Szymańska potwierdza, że przygotowane jest miejsce na 3. kondygnacji budynku, gdzie Urząd Marszałkowski zapowiadał tworzenie ZOL: - Bez środków finansowych tego oddziału ZOL nie uruchomimy. Ale z ograniczonym optymizmem czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ. Dlatego oceniam, że z optymizmem ograniczonym, bo w połowie marca otrzymaliśmy pismo z NFZ w Białymstoku, że potrzeby województwa podlaskiego na leczenie długoterminowe są zabezpieczone do końca czerwca... 2022 r. Może to zapowiadać, że przez rok nic się nie zmieni...

Jak pomóc pacjentom i rodzinom...?

Do Sekretariatu WOPiTU kilka razy w miesiącu dzwonią krewni chorych, z zapytaniami o zasady przyjęcia do ZOL-u i terminy uruchomienia oddziału. Z różnych powodów nie chcą albo nie mogą oddać swoich najbliższych do zakładów, gdzie pobyt (zakwaterowanie i wyżywienie) kosztuje około 3 / 4 emerytury lub renty, natomiast leki w 100 %, zabiegi medyczne i opieka są z refundacji  NFZ. ZOL-e na refundację z NFZ działają, m.in., w miejscowościach: Szczuczyn, Dworaki Staśki, Ciechanowiec i Suwałki. W Dworakach Staśkach część ZOL przyjmuje również pacjentów komercyjnie. Zdarzają się nierzadko sytuacje, że emerytury czy renty chorego nie starcza na opłatę, dlatego rodzina składa się na pomoc.

W Łomży rehabilitacja jest w: Szpitalu Wojewódzkim przy Alei Piłsudskiego, Centrum św. Rocha Caritas przy Rybakach, PKPS przy Sikorskiego, gdzie działa DPS, oraz  istnieje DPS przy Polowej.

 

Mirosław R. Derewońko

 

e-mail: mrd@4lomza.pl

nr tel. red.: 696 145 146

 

Jest! Zakład opiekuńczo-leczniczy na 30 łóżek


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę