Dziś startuje rejestracja 58-latków
Od północy urodzeni w 1963 roku mogą zapisywać się na szczepienia. Dziś, 13. kwietnia ruszyły zapisy kolejnego rocznika, i tak codziennie otwierany będzie kolejny rocznik. Jutro zapisać się na szczepienia będą mogli 57-latkowie.
Rząd opublikował kalendarz szczepień do 24. kwietnia. Na ten dzień wyznaczono otwarcie rocznika 1973 czyli 48-latków. W bieżącym tygodniu do Polski ma przyjechać około 1,3 mln szczepionek przeciw covid-19. Najwięcej Pfizera (870 tys.), AstraZeneca (120 tys.), Johnson&Johnson (120 tys.) i Moderny (204 tys.). Z zapowiedzi wynika, ze w II kwartale dotrzeć ma ponad 20 mln szczepionek. Potrzebne jest w związku z tym otwieranie kolejnych roczników.
Ponadto od połowy maja program szczepień ma ruszyć w przedsiębiorstwach. Szczepienia mają być dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. W ramach tej akcji szczepienie mogą być pracownicy, współpracownicy, obcokrajowcy pracujący legalnie w Polsce. Minimalna grupa aby zorganizować takie szczepienie wyniesie, jak zapowiadają rządzący, 500 osób.
Prezydent Łomży poinformował, że Łomża planuje utworzenie samorządowego punktu szczepień w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1. Ten właśnie obiekt został zgłoszony do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kiedy mogłby się rozpocząć szczepienia, jeszcze nie wiadomo. Pozytywną decyzję muszą wydać wojewoda i Narodowy Fundusz Zdrowia. Ratusz zapowiedział, że mają one być realizowane przez przez personel Szpitala Wojewódzkiego.
- Przewidujmy, że zaszczepić się będzie mogło ok. 500 osób dziennie – informuje Grzegorz Daniluk, Kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta
Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
12 kwietnia – rocznik 1962,
13 kwietnia – rocznik 1963,
14 kwietnia – rocznik 1964,
15 kwietnia – rocznik 1965,
16 kwietnia – rocznik 1966,
17 kwietnia – rocznik 1967,
19 kwietnia – rocznik 1968,
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.
Jak zapisać się na szczepienie?
Przez infolinię 989.
Należy przygotować PESEL. Podczas rejestracji osoba wybiera termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzyma SMS-a z potwierdzeniem.
On-line przez PACJENT.GOV.PL
Strona zapewnia możliwość e-rejestracji. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli propozycje nie będą Ci odpowiadały, możesz wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, osoba otrzyma powiadomienie SMS.
Przez wysłanie SMS-u
Należy przygotować PESEL oraz kod pocztowy lokalizacji. Na numer 880 333 333 należy wysłać wiadomość o treści „SzczepimySie”. Połączysz się z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL, otrzymasz propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – zapewnia ministerstwo - system zachowa Twój numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, otrzymasz informację.
Przez punkt szczepień
Ministerstwo zachęca do telefonicznego umawiania się z punktem szczepień. Numery dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia – przypominają eksperci. Jeśli zatem nie musisz wychodzić, zostań w domu i zapisz się zdalnie.