Kolejne grupy mogą zapisywać się na szczepienia
Od wtorku (23.03) na szczepienia mogą zapisywać się osoby urodzone w latach 1957-1961 czyli 60+. Rząd zapowiedział przyśpieszenie rejestracji szczepień.
Na szczepienia od jakiegoś czasu mogą zapisywać się 67 i 68-latkowie. Od poniedziałku (22.03) do tej grupy dołączają urodzeni w latach 1955-1956 czyli 65, 66-latkowie. Dziś (23.03) ruszają zapisy na szczepienia dla osób powyżej 60-letnich, czyli urodzonych w latach 1957-1961. Od 25 marca (czwartku) ponownie będą mogli zapisywać się na szczepienia seniorzy powyżej 70-letni.
Szczepienia 69-latków, zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej będą odbywać się preparatem AstryZeneki.
Na sobotniej konferencji prasowej Dworczyk podkreślił, że "rekomendacja pozytywna do tego, by kontynuować szczepienia AstrąZeneką, spowodowała, że niemal wszystkie kraje wznowiły szczepienia tym preparatem. Niemniej jednak skutki paniki, która została wywołana w ostatnich dniach, widzimy we wszystkich krajach europejskich", dodawał przy tym, że "w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia szczepionką AstraZeneca, w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba osób, które mimo umówienia się na szczepienie szczepionką tej firmy nie pojawiły się na nim".
Szef KPRM apelował: "mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci się nie zjawili. Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności".
Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował minister. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.
Jak zapisać się na szczepienie?
Przez infolinię 989.
Należy przygotować PESEL. Podczas rejestracji osoba wybiera termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzyma SMS-a z potwierdzeniem.
On-line przez PACJENT.GOV.PL
Strona zapewnia możliwość e-rejestracji. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli propozycje nie będą Ci odpowiadały, możesz wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, osoba otrzyma powiadomienie SMS.
Przez wysłanie SMS-u
Należy przygotować PESEL oraz kod pocztowy lokalizacji. Na numer 880 333 333 należy wysłać wiadomość o treści „SzczepimySie”. Połączysz się z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL, otrzymasz propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – zapewnia ministerstwo - system zachowa Twój numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, otrzymasz informację.
Przez punkt szczepień
Ministerstwo zachęca do telefonicznego umawiania się z punktem szczepień. Numery dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia – przypominają eksperci. Jeśli zatem nie musisz wychodzić, zostań w domu i zapisz się zdalnie.