Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Start szczepień seniorów w Łomży, a w powiecie jutro

Główne zdjęcie
Zawartość "przesyłki" z Agencji Rezerw Materiałowych

Nie we wszystkich punktach szczepień rozpoczęły się dziś zapowiadane szczepienia seniorów. Agencja Rezerw Materiałowych około południa i po południu dostarczała rozmrożone szczepionki do punktów. Niektóre jednostki jednak, z ostrożności związanej z ewentualnym opóźnieniem w dostawie, rozpoczną szczepienia od wtorku.

Każdy z punktów szczepień otrzymuje 30 dawek na tydzień. Są one dostarczane już jako rozmrożone, a to oznacza, że należy je zużyć do piątkowego ranka.

- Szczepionki przyjechały z Agencji Rezerw Materiałowych ok. 11.00. Odebrane zostały przez koordynatora przy użyciu specjalnego kodu po czym przetransportowane do lodówki by zachować łańcuch chłodniczy. Tam są przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni C. - informuje Elżbieta Gąska, Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego, Łomżyńskiego Centrum Medycznego Sp. z o. o. w Łomży. 

Pierwsi pacjenci w Centrum umówieni są na godz. 16.00 dziś, w poniedziałek, i wtedy faktycznie rozpoczynają się szczepienia seniorów 80+. Według informacji przekazanych przez Panią kierownik, na dziś umówionych zostało 18-stu pacjentów 80+, a kolejnych 12-stu zostanie zaszczepionych we środę.

Także w łomżyńskim szpitalu wystartowały dziś szczepienia seniorów. Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala przekazuje, że około 12.00 rozpoczęły się szczepienia głównie seniorów 80+ i dziś wszystkie 30 dawek zostaną wyszczepione. W pozostałe dni tygodnia szpital będzie kontynuował szczepienie grupy „0” pierwszą i drugą dawką. 

Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży w przychodni ul. Wyszyńskiego 10 o 14.30 rozpoczął szczepienia seniorów. 30 otrzymanych dawek zostanie zaaplikowane w poniedziałek i we środę – informuje Jolanta Bogusława Kacprzak, dyrektor ZPOZ w Łomży. Właśnie ze względu na ostrożność w dostawach, od jutra, a nie od dziś, zaczną się szczepienia na terenie powiatu łomżyńskiego. Jak przekazuje Pani dyrektor, na razie w punktach wcześniej zgłoszonych czyli w Piątnicy, Wiźnie i Szczepankowie.

Pozostałe punkty, tworzone wspólnie z lokalnymi samorządami, tj. w Jedwabnem, Przytułach, Nowogrodzie i Miastkowie/Zaruziu w minionym tygodniu zostały zweryfikowane i, na co liczy dyrektor Jolanta Bogusława Kacprzak, w nowym tygodniu otrzyma na te punkty dawki. Szczepienia w Piątnicy, Wiźnie i Szczepankowie odbywać się będą we wtorki (12 osób), środy (12 osób) i czwartki (6 osób). 

- Dużo pracy zrobiliśmy i jeszcze wiele nas czeka – podsumowuje dyrektor Jolanta Bogusława Kacprzak. Poza przygotowaniem punktów w pierwszym rzucie, wspólnie z samorządami ZPOZ zaadoptował kolejne miejsca na punkty szczepień, wcześniej do tego nieprzeznaczonych.

Jak wygląda szczepienie?

- Prosiliśmy seniorów by przychodzili punktualnie choć pogoda za oknem pokazuje, że może być różnie – wyjaśnia Elżbieta Gąska z ŁCM. - Osoby, które tego wymagają mogą wejść z opiekunem, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, szczególnie maseczki. Jeśli nie mają własnej dostaną od nas. Zaczyna się od dezynfekcji dłoni i mierzenia temperatury ciała. Pacjenci otrzymują ankietę o stanie zdrowia, w niej też wyrażają zgodę na szczepienie – opisuje proces szczepienia kierownik administracyjno - gospodarczy ŁCM. Następnie ...

- Pacjenci kierują się do gabinetu lekarskiego, gdzie odbywa się kwalifikacja do szczepienia. Jeśli stan zdrowia pacjenta na to pozwala przechodzi do gabinetu zabiegowego. Tam czeka wcześniej rozrobiona i przygotowana szczepionka. Pielęgniarka szczepi (najczęściej w lewe ramię), nakleja plasterek, wręcza certyfikat zaszczepienia pierwszą dawką i wyznacza termin kolejnego szczepienia. 

Po szczepieniu pacjent powinien odczekać od 15 do 30 min. w placówce, tak by wykluczyć wstrząs anafilaktyczny. Na wszelki wypadek każdy gabinet zabezpieczony jest w zestaw przeciwwstrząsowy, i dodaje z nadzieją, że nie będzie konieczności jego użycia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę