Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

ZUS udostępnił informacje o rozliczeniu wpłat za 2020 rok

Około 2,5 mln płatników składek otrzymało informacje o saldzie na koniec grudnia 2020 r. i rozliczeniu wpłat z 2020 roku – informuje w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można je zobaczyć na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

- W wojewodzie podlaskim taką informację otrzymało ponad 63 tys. przedsiębiorców. Odmiennie niż w latach poprzednich informacje roczne zostały przekazane drogą elektroniczną na PUE. Papierowy list od ZUS otrzymali jedynie nieliczni klienci z nadpłatami na kontach, którzy jeszcze nie mają założonych kont na naszej Platformie. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Każdy przedsiębiorca, który ją otrzymał, może się dowiedzieć, w jakiej wysokości przekazał do ZUS wpłaty w ubiegłym roku na swój indywidualny rachunek (NRS) i jakie należności zostały z nich rozliczone. Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. zero, czy też występuje nadpłata lub niedopłata.

- Po odebraniu takiej informacji, każdy przedsiębiorca będzie wiedział, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Płatnik, widząc jakie dane przedstawia jego konto, może samodzielnego podejmowania działania, czyli uregulować saldo rozliczeń z ZUS - mówi rzeczniczka.

Ważne jest, aby każdy płatnik składek, który otrzyma elektroniczną korespondencję z ZUS, dokładnie ją przeczytał. Może się w niej pojawić informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni wykaz wpłat z 2020 r. przesłany przez ZUS zestawić ze swoimi księgami finansowymi. Jest to dla przedsiębiorców podstawa, aby zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład jest zgodna z ich rozliczeniami.

Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem, lub powiększeniem najbliższej płatności. Przy wyższych niedopłatach trzeba zdawać sobie sprawę z konieczności doliczenia odsetek – przypomina ZUS i poleca kalkulator na stronie zus.pl. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jedną wpłatą spłacić zaległości, Zakład poleca i zachęca do zawarcia układu ratalnego i tym samym wstrzymania naliczania odsetek za zwłokę.

Obecnie każdy płatnik składek ma indywidualne numery rachunków składkowych. Pprzedsiębiorca dokonuje jednej płatności, a Zakład sam rozksięgowuje wpłatę na poszczególne fundusze i ubezpieczenia. Informacja o stanie rozliczeń z ZUS jest przesyłana przedsiębiorcom każdego roku. Od bieżącego roku na konta płatników na PUE.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę